موج

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: به طور قطع این ضعف بسیار بزرگی برای اتحادیه اروپا است و اگر نتواند در برابر آمریکا یک تصمیم سیاسی را اتخاذ کند، در عمل به معنی مرگ سیاسی این اتحادیه است.

علاالدین بروجردی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، درباره سرانجام برجام و توافق ایران با اتحادیه اروپا به ویژه در حوزه برقراری کانال ویژه مالی اظهار داشت: یکی از اهداف برجام این بود که تحریم ها برداشته شود. زیرا پیش از توافق برجام شش قطعنامه با هدف تحریم ایران در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسیده بود و این تحریم ها فشار اقتصادی زیادی به کشور تحمیل می کرد.

وی افزود: بنابراین مهمترین خاصیت برجام در حوزه اقتصادی بود. اگر بگوییم که برجام دارای اهداف اقتصادی نبوده، به طور قطع قابل پذیرش نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: البته خواص دیگری نیز برای برجام در نظر گرفته بودند که یکی از آنها مربوط به پرونده فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان است. با برجام اتهام ناروا و ظالمانه ای که به جمهوری اسلامی وارد کرده و به دروغ می گفتند ما به دنبال بمب اتمی هستیم، خنثی شد.

بروجردی ادامه داد: همچنین آرایش سیاسی دنیا پیش از برجام به این شکل بود که آمریکا همراه با دیگر کشورها از جمله اتحادیه اروپا و به طور تقریبی همه جهان، یک اجماعی را علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته بودند که این اجماع امروز شکسته است و آمریکایی ها در انزوا هستند.

وی تاکید کرد: برجام خواص متعددی داشت و کسی نباید منکر آن شود، اما قطعا رفع تحریم ها یکی از اهداف مهم بود که متاسفانه آمریکایی ها بازی را بهم زدند و در زمان ترامپ تمام تحریم ها بازگشت و تحریم های جدیدی نیز به آن اضافه شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آمریکایی ها باید بدانند که ایران با جهان ارتباطات خوبی دارد و تحریم های یک جانبه آنها نمی تواند تاثیراتی مانند تاثیر تحریم های گذشته علیه ما داشته باشد. زیرا ما به میزانی که تلاش کنیم، می توانیم نفت خود را در جهان عرضه کرده و به صفر رساندن فروش نفت ایران یک خیال باطل است.

بروجردی گفت: در دوره ای که همه کشورها ما را بر اساس مفاد قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تحریم کرده بودند، ایران نفت خود را می فروخت و اقتصاد کشور اداره می شد، امروز که تنها یک کشور آمریکا ما را تحریم کرده است، به طور قطع می توانیم نفت خود را فروخته و نیازهای کشور را تامین کنیم.

نظر بروجردی درباره اتحادیه اروپا

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا می توان به وعده های اتحادیه اروپا برای راه اندازی کانال ویژه مالی دلخوش و امیدوار بود؟ گفت: تا امروز اروپایی ها نتوانستند قدرت متناسب با ادعایی که دارند را در برابر آمریکایی ها اثبات کنند. بالاخره 28 کشور جمع شده و یک اتحادیه با نام اتحادیه اروپا راه اندازی کرده اند و باید بتوانند از مواضع خود در برابر تنها یک کشور دفاع کنند، اما تا به امروز چنین موفقیتی نداشته اند.

بروجردی در پایان تاکید کرد: به طور قطع این ضعف بسیار بزرگی برای اتحادیه اروپا است و اگر نتواند در برابر آمریکا یک تصمیم سیاسی را اتخاذ کند، در عمل به معنی مرگ سیاسی این اتحادیه است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها