عضو کمیسیون صنایع مجلس با تاکید بر اینکه طرح سهمیه بندی بنزین بسیار خام و نپخته است، از رسانه ها خواست تا به این طرح نپردازند.

حمیدرضا فولادگر در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: طرحی که چند روز قبل از سوی برخی از نمایندگان تحت عنوان طرح سهمیه بندی بنزین به هیات رییسه مجلس ارائه شد، یک طرح خام بوده و هیچ کار تحقیقاتی و علمی و کارشناسی در مورد آن انجام نشده است.

وی افزود: برخی اوقات دولت ها برای مقابله با یک پدیده و فسادی مانند قاچاق سوخت، می توانند از طرح هایی چون سهمیه بندی یک کالا استفاده کنند که این اقدام بنا بر ضرورت و تنها برای یک مدت محدود قابل اجرا است.

عضو کمیسیون صنایع با اشاره به وجود کارت سوخت برای خودروها گفت: ما برای مقابله با قاچاق بنزین ، سامانه کارت سوخت داشتیم، ولی متاسفانه از رده خارج شد و هنوز دلایل این اقدام برای کارشناسان مشخص نیست. اگر دولت کارت سوخت خودروها را از رده خارج نمی کرد، می توانست با استفاده از آن، نظارت لازم را بر توزیع بنزین داشته و امروز گرفتار قاچاق بنزین نمی شدیم.

فولادگر تصریح کرد: در مورد دو نرخی شدن قیمت برخی از کالاها از جمله قیمت بنزین، این اقدام به طور قطع برای بلند مدت جواب نمی دهد و آثار منفی دارد و مانند سهمیه بندی باید برای مقطعی خاص و کوتاه مدت و نهایتا چند ماه اجرا شود.

وی با تاکید بر اینکه طرح سهمیه بندی بنزین که از سوی برخی نمایندگان ارائه شده، یک طرح خام و نپخته است، گفت: بهتر است رسانه ها در این مورد اخبار و گزارش هایی را منتشر نکنند، چرا که هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته و طرح چنین مباحثی در جامعه و به ویژه شرایط اقتصادی فعلی، آثار منفی روانی دارد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تاکید کرد: در شرایط فعلی که مردم تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی و معیشتی هستند، دولت به هیچ عنوان نمی تواند قیمت سوخت را آزاد کرده و قیمت بنزین را افزایش دهد. چرا که حداقل دل خوشی مردم ما این است که قیمت بنزین نسبت به دیگر کشورها ارزان تر است.

فولادگر با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین بار سنگینی را بر مردم تحمیل می کند، گفت: در شرایط فعلی دولت و مجلس مخالف هرگونه افزایش قیمت بنزین هستند. البته حفظ قیمت بنزین یک هزار تومانی برای هر لیتر در شرایط افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت حامل های انرژی در جهان، نمی تواند پایدار باشد و باید در شرایط ثبات اقتصادی برای این موضوع تصمیم گیری شود.