نمایندگان مجلس پس از ماه ها بالاخره به پرونده سلمان خدادادی نماینده ملکان واکنش نشان داده و وی را به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان احضار کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اتهامات متعددی درباره رفتار سلمان خدادادی نماینده ملکان در مجلس با یک خانم به نام ز - ن در فضای مجازی منتشر شده و بارها اصحاب رسانه و حتی برخی از چهره های سیاسی به این موضوع واکنش نشان دادند.

کار به جایی رسید که چند هفته قبل ز - ن که اتهامات اخلاقی به سلمان خدادادی نماینده ملکان منتسب کرده و مدعی بود که به وی تجاوز شده است، در منزل شخصی خود درگذشت.

این خبر را اکبر اعلمی نماینده سابق تبریز در مجلس اعلام کرد و خواستار بررسی پرونده در خارج از شهرستان ملکان شد تا شائبه اعمال نفوذ در آن به حداقل برسد.

این در حالی است که مقامات رسمی علت مرگ ز - ن را در ظاهر خودکشی اعلام کردند.

یکی از نخستین واکنش های رسمی در این پرونده را مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس و رئیس هیات نظات بر رفتار نمایندگان داشت و تاکید کرد: با همکاری قوه قضائیه حواشی ایجاد شده در مورد نماینده ملکان را بررسی می‌کنیم تا چنانچه صحت داشته باشد با نماینده متخلف برخورد شود؛ در غیر این صورت شایعه پراکنان تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به حواشی مطرح شده در خصوص خودکشی دختر جوان مدعی آزار و اذیت نماینده مورد نظر ادامه داد: قوه قضائیه باید ادعاهای موجود در مورد خودکشی دختر جوان و ارتباط آن با این نماینده و اینکه این موضوع تا چه میزان واقعیت داشته را بررسی کند تا در نهایت بتوان تصمیم گیری کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه از کنار این اتهام نباید به سادگی گذشت، گفت: باید بررسی مناسب و پیگیری دقیقی در مورد مرگ دختر جوان انجام و علت خودکشی مشخص شود چرا که تاکنون مستنداتی برای اثبات صحت و سقم این موضوع ارائه نشده است.

وی از شاکیان سلمان خدادادی خواست مستندات خود را ارائه کنند، چرا که اطلاعات مطرح شده در حد مطالبی است که در فضای مجازی منتشر شده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اینگونه موضوعات باید در دادگاه اثبات شود ادامه داد: به طور قطع اگر مستنداتی در این رابطه وجود داشته باشد قوه قضائیه برخورد می کند.

نکته مهم اظهارات پزشکیان در این است که برخی ها وی را یکی از حامیان اصلی سلمان خدادادی معرفی می کنند و معتقدند در یکی از دوره های مجلس و در شرایطی که برخی از نمایندگان به دنبال رد کردن اعتبارنامه سلمان خدادادی نماینده ملکان بودند، وی در پشت پرده از او حمایت کرده است.

اما پزشکیان این موضوع را به شدت رد می کند.

با افزایش شایعات درباره سلمان خدادادی و اتهام تجاوز به یک زن جوان، بسیاری معتقد بودند که مجلس باید بلافاصله واکنش نشان داده و حداقل این پرونده در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود.

متاسفانه مخالفت هایی با این موضوع در پشت پرده انجام شد.

حتی محمدجواد جمالی نوبندگانی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نمی تواند به صورت مستقیم به پرونده های مختلف ورود کرده و در صورت شنیدن اخبار و یا شایعاتی از جمله مطالب مطرح شده درباره نماینده ملکان، در این زمینه ها تحقیقاتی را انجام دهد.

وی گفت: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تنها در صورت دریافت شکایت و یا دریافت گزارش از سوی هیات رییسه مجلس، می تواند در مورد رفتار یک نماینده اظهار نظر کند.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا تاکنون درباره مطالب مطرح شده پیرامون سلمان خدادادی نماینده ملکان و مرگ مشکوک یک زن جلسه ای در این هیات برگزار شده است؟ گفت: با توجه به اینکه تا این لحظه هیچ شکایتی به هیات نظارت واصل نشده است، ما در این زمینه ورود پیدا نکرده ایم.

جمالی نوبندگانی در پاسخ به پرسش مجددی مبنی بر اینکه چگونه هیات  نظارت بر رفتار نمایندگان درباره موضوعی که جنجال بسیاری به دنبال داشته و اذهان عمومی را مکدر و آزرده کرده، هیچ جلسه ای نداشته است؟ گفت: یکی از ضعف های قانونی ما این است که هیات نظارت بدون دریافت شکایت نمی تواند اقدامی را انجام دهد و تا این ضعف قانونی برطرف نشود، نمی توانیم انتظارات جامعه را برآورده کنیم.

و بالاخره اینکه، خبرهای رسیده حاکی از آن است که نمایندگان مجلس در نهایت مجبور شدند تا پرونده سلمان خدادادی نماینده ملکان را در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی کند و این جلسه صبح امروز برگزار شده است.

البته خبرهای رسیده از این جلسه نشان می دهد که شاید عزم جدی برای برخورد در کار نباشد.

گفته می شود که در جلسه فوق سلمان خدادادی نماینده ملکان نیز حضور داشته و توضیحات خود را ارائه داده است. اما نمایندگان به این نتیجه رسیده اند که مستندات کافی برای اعلام نظر در اختیار ندارند!

حال باید دید که دستگاه قضایی با این پرونده چگونه برخورد می کند و پس از ماه ها آیا متخلف اصلی مشخص خواهد شد؟