موج

نماینده پاوه در سوال از وزیر ارشاد؛

نماینده پاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش چاپ کتابهای غیر قانونی از مجاری غیر رسمی، آسیب جدی به فرهنگ کشور وارد می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، سید عباس صالحی وزیر ارشاد امروز برای پاسخگوی به سوالات تعدادی نمایندگان در صحن علنی مجلس حاضر شد که محور یکی از این سوالات افزایش کتاب های غیر قانونی از مجاری غیر رسمی بود.

در بخشی از این جلسه شهاب نادری در جریان سوال خود از سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص علت تضعیف حقوق انتشارات و اهل فرهنگ کشور اظهار داشت: اکنون در بساط دستفروشان کتاب آثاری وجود دارد که غیرقانونی چاپ شده‌اند اما از ضابطین قضایی و مأموران سد معبر شهرداری برای برخورد با آنها خبری نیست.

نماینده پاوه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی کتاب و آثاری که حاصل زندگی فرهیختگان است به صورت غیرقانونی تکثیر می‌شود، کل فرهنگ با این شیوه به سمت نابودی می‌رود.

وی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد افزود: آیا از وضعیت نشر خبر دارید، آیا می‌دانید آثار غیرقانونی در بساط دستفروشان کتاب به فروش می‌رسد، آیا خبر دارید در تهران و خیابان انقلاب به صورت قاچاق آثار ادبی چاپ می شوند.

نادری با بیان اینکه آثار ممنوعه توسط برخی افراد به صورت غیرقانونی چاپ می‌شود، ادامه داد: نکته اینجاست که این آثار با نصف قیمت به فروش می رسند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت چاپ کتاب گفت: برخی ناشران در جراید آگهی می‌دهند تا مردم آثاری که از آنها به صورت غیر قانونی چاپ شده را گزارش کنند اما در این شرایط دستگاه‌های ناظر و مسئول اقدامی انجام نمی‌دهند و ناشران خود شروع به فعالیت کرده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به انتشار کتاب‌هایی همچون 4 اثر فلورانس و جوجومویز گفت: این کتاب‌های پرفروش بدون اجازه ناشران اصلی آنها منتشر و به فروش می‌رسد. همچنین کتاب "ملت عشق" که کتاب پرفروشی بوده به نام همان ناشر ولی توسط دیگران منتشر شده است.

وی افزود: برخی کتاب‌ها که مجوز انتشار آنها لغو شده همچنان منتشر می‌شود، در این شرایط از وزارت فرهنگ به عنوان پاسدار فرهنگ ایران خبری نیست.

نادری بیان کرد: از آنجایی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دغدغه های خود درخصوص حمایت از حق ناشران را بیان کرد، چطور است وزیر فرهنگ افغانستان به دغدغه وزارت فرهنگ و ناشران ما رسیدگی کند؟

وی افزود: بها دادن به انتشاراتی که دشمن گفتمان انقلاب هستند، محل سوال است. متاسفانه سیاست میانه‌گیری بین گفتمان انقلاب و مخالفان انقلاب از سوی وزارت فرهنگ دنبال می شود. همچنین تصمیمات خنثی در حوزه نشر آزاردهنده شده است.

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ماهنامه ها، گاهنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها شرایط سختی را به لحاظ کاغذ پشت سر می‌گذارند، گفت: تمام توجه وزارت فرهنگ به روزنامه ها است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: واردات کاغذ باید توسط نهادهای مشخص انجام شود نه اینکه دلال‌ها واردات کاغذ را انجام دهند.

نادری با بیان اینکه معاندین نظام در مناطق مرزی فعالانه تر رفتار می کنند و برای جذب افراد تلاش می کنند، گفت: حتی اگر یک جوان در مرز ناآگاه باشد، منجر به بحران می‌شود، لذا وزارت فرهنگ باید توجه ویژه ای به مناطق مرزی داشته باشد. متأسفانه اکنون وزارت فرهنگ حتی یک جلد کتاب را هم به حوزه انتخابیه من نفرستاده است، در حالی که معاندین به تکاپو افتاده‌اند تا افراد را جذب کنند.

وی افزود: ناشران کتاب به دلیل بی تدبیری وزارت فرهنگ اعلام کردند که امسال در نمایشگاه کتاب شرکت نمی‌کنند.

نماینده مردم اورامانات در مجلس بیان کرد: وزارت فرهنگ به مساجد شیعیان و اهل تسنن، تکایا و معیشت روحانیون اهل تسنن توجهی ندارد و هیچ ردیف بودجه ای را نیز برای آن لحاظ نکرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها