موج

استاد علوم سیاسی دانشگاه؛

یک استاد علوم سیاسی با تاکید بر اینکه دولت نمی تواند از زیر بار مسوولیت شانه خالی کند، گفت: رییس جمهور و هیات دولت باید مسوولیت برجام را بپذیرند.

احمد بخشایش در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: دولت حسن روحانی در زمان مذاکره با 5 + 1 تبلیغات بسیاری درباره اثربخش بودن مذاکرات و رسیدن به توافق انجام داد و در نهایت با شادی بسیاری امضای برجام را اعلام کرد.

وی افزود: مسوولان دولت به ویژه رییس جمهور و وزیر خارجه با تبلیغات بسیار اعلام کردند که با امضای برجام، مشکلات کشور برطرف می شود و حتی تاکید می کردند که تمام تحریم ها به صورت یک شبه لغو خواهد شد.

این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: در همان دوره بسیاری معتقد بودند که کشورهای اروپایی و آمریکایی هرگز به تعهدات خود وفادار نمی مانند و باید از آنها تضمین های لازم برای اجرای برجام اخذ شود. اما دولت هر بار منتقدان را به بی اطلاعی متهم کرد.

بخشایش گفت: تنها چند ماه پس از برجام، آمریکا به طور یک جانبه از این توافق کنار کشید و تمام تحریم هایی که رییس جمهور مدعی بود یک شبه برداشته می شود را اجرا و به آنها تحریم های جدیدی اضافه کرد.

وی افزود: اروپایی ها نیز بیش از هشت ماه است که با ایران برای راه اندازی یک کانال مالی مذاکره کرده و هنوز جواب قطعی به ما نداده اند. به عبارتی آنها همان راه آمریکا را ادامه می دهند، منتهی در ظاهر می گویند برجام باید حفظ شود و در عمل بر خلاف مفاد برجام عمل می کنند.

این استاد علوم سیاسی تاکید کرد: در چنین شرایطی مسوولان دولت حرف هایی مطرح می کنند که با سخنان گذشته آنها در تناقض است. یک بار می گویند می خواستیم آمریکا را امتحان کنیم و بار دیگر می گویند از ابتدا برجام برای رفع مشکلات اقتصادی نبود. تمام این اظهارات را هم در شرایطی مطرح می کنند که گویی مسوولیت برجام با نهاد دیگری به غیر از دولت است.

بخشایش ادامه داد: دولت نمی تواند از زیر بار مسوولیت خود شانه خالی کند و باید مسوولیت برجام و سرنوشت آن را بپذیرد و به صورت صریح به مردم نواقص این قرارداد را اعلام کند.

وی در پایان گفت: همچنین دولت باید بدون تعلل برای جلوگیری از خسارات ناشی از بدعهدی اروپا و آمریکا و خسارات برجام را برنامه ریزی کرده و این برنامه را اجرا کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها