رییس کمیسیون شوراها گفت: مخالفت با طرح استانی شدن انتخابات مجلس باید مستند باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، محمد جواد کولیوند  با حضور در جمع خبرنگاران در حاشیه برگزاری صحن علنی مجلس اظهار داشت: برای ارتقا کمی و کیفی برگزاری انتخابات مجلس، طرحی تحت عنوان استانی شدن انتخابات مجلس در دستور کار تعدادی از نمایندگان و کمیسیون شوراها قرار گرفت.

وی افزود: برای تدوین این طرح و اصلاح قانون انتخابات تحقیقات گسترده ای از سوی طراحان انجام شد. به عنوان نمونه جلسات متعددی با مرکز پژوهش های مجلس و پژوهشگاه شورای نگهبان برگزار کرده و نظر کارشناسی آنها را اخذ و در تدوین این طرح لحاظ کردیم.

نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در گذشته نیز طرح استانی شدن انتخابات مجلس مطرح بوده و شورای نگهبان با آن مخالفت کرده است. لذا اینبار تلاش کردیم تا ایراداتی که پیش تر شورای نگهبان مطرح کرده بود را از ابتدا برطرف کنیم.

کولیوند در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از نمایندگان با طرح فوق مخالفت می کنند؟ گفت: مخالفت باید مستند باشد. به عنوان نمونه ما معتقدیم که با اجرای طرح فوق شاهد افزایش میزان مشارکت مردم در انتخابات و همچنین ارتقا کمی و کیفی انتخابات خواهیم بود و اگر مخالفتی با این طرح وجود دارد، باید به صورت شفاف و مستند بیان شود.

وی بیان داشت: البته مخالفت از حقوق نمایندگان است و کسی نمی تواند مانع نمایندگان مجلس برای اعلام نظر آنها شود. اما ما می گوییم همکاران باید با دقت طرح را مطالعه کنند. به طور قطع با مطالعه دقیق طرح و اطلاع از محاسن آن، مخالفت ها کاهش می یابد.

رییس کمیسیون شوراها در پایان گفت: برخی از نمایندگان معتقدند که در صورت اجرای طرح فوق، حقوق مردم ساکن شهرهای کوچک و روستاها پایمال شده و کاندیدای شهرهای بزرگ در استان ها رای می آورند که به هیچ عنوان اینگونه نیست و ساز و کاری در این طرح پیش بینی شده که حقوق شهرهای کوچک و روستاها را محافظت می کند.