رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: دانشگاه‌ها نباید نسبت به مشکلات و چالش‌های کشور غافل باشند. دانشگاه باید در شرایط فعلی کشور پیشگام باشد و در حل مشکلات چاره اندیشی کند و به مسئولان راهکار عبور از چالش‌ها ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس در جمع اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه دانشگاه امیرکبیر افتخار آموزش عالی است، به پیشتازی این دانشگاه در عرصه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: دانشگاه امیرکبیر در اتفاقات خوبی که در کشور رخ داده سهیم بوده است و شخصا از فعالیت‌های علمی این دانشگاه انرژی می‌گیرم.

وی با گرامی‌داشت یاد و خاطره سلیمی رئیس فقید دانشگاه امیرکبیر، بر ضرورت عملیاتی کردن طرح ساماندهی دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد و از اعلام آمادگی مجمع نمایندگان تهران برای کمک به طرح ساماندهی این دانشگاه خبر داد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در 4 دهه گذشته که در مسئولیت های اجرایی بوده‌ام هیچگاه از فعالیتهای دانشگاهی دست نکشیده‌ام، تصریح کرد: تنها مزیت کشور ما نیروی انسانی کارآمد است در برنامه‌های توسعه ای در این خصوص (نیروی انسانی)شعار می‌دهیم اما در نهایت به سمت نفت می رویم.

وی با بیان اینکه بی توجهی به مطالبان دانشگاهیان می تواند برای کشور تبعات جبران ناپذیری داشته باشد، به حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و گفت: این حادثه ناگوار نتیجه‌ای جز  غفلت، کوتاهی و بی تدبیری مدیریت دانشگاه نیست. هنر این نیست که کوتاهی خود را متوجه مدیران قبلی کنید و تقصیر را بر گردن دیگران بیندازید.

دانشگاه‌های ما باید نسبت به جایگاهی که در علم و دانش در سطح دنیا دارند تجدیدنظر کنند

عارف در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دانشگاه‌های ما باید نسبت به جایگاهی که در علم و دانش در سطح دنیا دارند تجدیدنظر کنند، گفت: دانشگاه‌ها نباید نسبت به مشکلات و چالش‌های کشور غافل باشند. دانشگاه باید در شرایط فعلی کشور پیشگام باشد و در حل مشکلات چاره اندیشی کند و به مسئولان راهکار عبور از چالش‌ها ارائه دهد.

باید نخبگان و دانشگاهیان در شرایط فعلی میدان دار باشند

وی تاکید کرد: هیچ جا به مانند دانشگاه نمی تواند دولت و مجلس را در حل معضلات کشور کمک و همراهی کند. باید نخبگان و دانشگاهیان در شرایط فعلی میدان دار باشند نه آنکه از ظرفیت‌های آنان استفاده نشود.

رئیس فراکسیون امید مجلس با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، گفت: تا چه زمانی مردم باید در تامین مایحتاج اولیه خود با مشکل رو به رو باشند؟ تحمل مردم یک بحث است اما تکلیف نخبگان در شرایط فعلی چه می شود؟

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه فضای دانشگاه باید فضای آزاد و بدون محدودیت های سلیقه‌ای باشد، تاکید کرد که دانشگاه‌ها باید زمینه ساز گفت‌وگوی ملی در کشور باشند.

وی با بیان اینکه ارتباط دانشگاه و صنعت از آرزوهای دیرینه من است، گفت: نباید دانشگاه را با دستگاه های اجرایی مقایسه کرد و نگاهمان صرفا نباید به بودجه دولتی باشد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اظهار نگرانی از مهاجرت اساتید جوان از کشور، توسعه بی رویه دانشگاه‌ها را تهدیدی برای آموزش عالی کشور دانست و تاکید کرد که هیچ مانعی در استفاده از نخبگان جوان در مسئولیت های تاثیر گذار در کشور نیست.