عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از سوریه تنها به دلیل اقتصادی انجام شده است، گفت: ادامه حضور نظامی این کشور در سوریه، برای ترامپ صرفه اقتصادی نداشت.

سیدحسین نقوی حسینی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج درباره دلایل تصمیم ترامپ رییس جمهور آمریکا برای خروج نظامیان این کشور از سوریه گفت: موضوع خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، به طور مستقیم به شخصیت و روحیه ترامپ مربوط می شود. چرا که این تصمیم تنها به دلایل اقتصادی انجام شده و دلیل دیگری ندارد.

وی افزود: ترامپ یک شخصیت تاجرپیشه است و برای هر اقدامی ابتدا منافع و درآمد و هزینه را محاسبه می کند و تنها در جایی  حضور پیدا می کند که برای وی درآمد و منفعتی داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: اینکه فکر کنیم ترامپ می خواهد به حضور نظامی آمریکا در مناطق مختلف جهان پایان دهد، یک تفکر غلط است. سخنان رییس جمهور آمریکا در این حوزه نیز تنها شعارهای تبلیغاتی است و باید از وی پرسید اگر می خواهید از مناطق مختلف جهان خارج بشوید، پس چرا با تمام توان در مانور نظامی خلیج فارس شرکت کردید؟

نقوی حسینی گفت: علت این است که در مانورهای نظامی، بازار جدید فروش اسلحه برای آمریکایی ها ایجاد می شود و به همین دلیل برای آنها صرفه اقتصادی دارد. اما حضور نظامی در سوریه و عراق و افغانستان به قول ترامپ به غیر از هزینه های سنگین و شکست های پی در پی، فایده دیگری نداشته است و ترامپ نمی خواهد این هزینه ها را بر عهده بگیرد.

وی تاکید کرد: رییس جمهور آمریکا فقط به سود مادی می اندیشد و امروز نیز به این نتیجه رسیده که حضور نظامی در سوریه برای وی هزینه هایی به همراه دارد و به همین دلیل می گوید، موضوع درگیری ها در سوریه به آمریکا ربطی ندارد و تصمیم به خروج نیروهایش از سوریه گرفته است.

این نماینده مجلس افزود: مبارزه با تروریسم، مقابله با داعش و جنگ با تروریست ها، فقط شعار بود و زمانی که دیدند هزینه های حضور نظامی در سوریه بیشتر شده، بلافاصله تصمیم به خروج از این کشور گرفتند. اما اگر در نقطه دیگری بحث ایجاد بازار فروش اسلحه مطرح شود، این ترامپ است که به عنوان نخستین فرد در آنجا حاضر می شود.

نقوی حسینی در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه با این توصیف نباید منتظر تغییر رویکرد نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه باشیم؟ گفت: هیچ تغییری در سیاست های آمریکا ایجاد نشده است. تنها ترامپ می خواهد هزینه های خود را کاهش دهد، به همین دلیل نظامیان آمریکایی هرگز از منطقه خارج نخواهند شد و به شکل دیگری برای فروش اسلحه به کشورهای حاشیه خلیج فارس، این حضور را ادامه خواهند داد.