رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست امروز در زمینه گسترش روابط تجاری دو کشور صحبت شد. امروز روابط تجاری بین دو کشور در سطح خوبی قرار دارد، ولی ما درصدد گسترش این روابط هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست با رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان و تیم همراهش اظهار کرد: امروز ما مهمان عزیزی داشتیم. آقای اکتای اسداف، رییس پارلمان جمهوری آذربایجان و همکارانشان از آذربایجان به ایران تشریف آوردند.

وی در ادامه‌ با بیان اینکه ایران و آذربایجان روابط صمیمانه، دوستانه و برادارنه ای دارد و این رابطه در بین دو ملت ریشه دارد، اظهار کرد: در سطح دو پارلمان و دو دولت روابط نزدیکی وجود دارد و در مسائل مختلف هم فکر هستیم. رایزنی ها در بین دو کشور بسیار نزدیک است.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، بیان‌ کرد: در دیدار امروز (سه‌شنبه) در زمینه گسترش روابط گروه های دوستی پارلمانی دو کشور و فعال تر شدن آن صحبت کردیم.

لاریجانی در ادامه اظهار کرد: در نشست امروز در زمینه گسترش روابط تجاری دو کشور صحبت شد. امروز روابط تجاری بین دو کشور در سطح خوبی قرار دارد، ولی ما درصدد گسترش این روابط هستیم. در نشست امروز در زمینه تسهیل سرمایه‌گذاری تجار دو  کشور نیز مطالبی مطرح شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه‌، خاطرنشان کرد: در نشست امروز در زمینه تسهیل مراودات مرزی بین دو کشور نیز صحبت شد. امیدوارم که این نشست و دیدار منجر به توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دو کشور شود.

اکتای اسداف، رییس پارلمان جمهوری آذربایجان نیز در حاشیه دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی ایران، اظهار کرد: بار دیگر از طرف خودم و هیات نمایندگان همراهم به خاطر دعوت از بنده و دوستانم به ایران صمیمانه از دکتر لاریجانی تشکر می‌کنم.  روابط ایران و جمهوری آذربایجان در سطح عالی قرار دارد و یکی از نمونه های آن ۱۲ بار دیدار رییس جمهور دو کشور است.

وی در ادامه‌ خاطرنشان کرد: درست است که تعداد دیدارهای گروه های دوستی پارلمانی دو کشور کم بوده است، اما ما می‌خواهیم این روابط را افزایش دهیم.

رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان در ادامه گفت: همان طور که دکتر لاریجانی مطرح کردند، روابط سیاسی بین دو کشور در سطح عالی است. اصلی ترین هدف ما از این سفر افزایش روابط گروه های دوستی پارلمانی دو کشور است و از این روابط برای توسعه روابط  اقتصادی دو کشور استفاده می‌کنیم.

وی در ادامه‌ تصریح کرد: درست است که در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۷ حجم تجارت بین دو کشور ۴۰ درصد افزایش یافته است. اما با توجه به پتانسیل‌های اقتصادی دو کشور  این حجم کافی نیست و باید توسعه یابد.

رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان، تصریح کرد: در نشست امروز مذاکره کردیم تا در کمیسیون های مشترک دو کشور به خصوص کمیسیون اقتصادی دو کشور مسائل مربوطه مطرح شود و طرح های اقتصادی عملیاتی شوند.

اکتای اسداف در پایان گفت: برای مردم ایران توسعه و پیشرفت را آرزو می‌کنم. مردم ایران راه‌های ناهموار زیادی را طی کرده‌اند و با ایمان باز هم از موانع خواهند گذشت.