موج

عضو کمیسیون امنیت ملی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: متاسفانه پدیده زشت انتصاب های فامیلی باعث بی اعتمادی مردم شده است.

سیدحسین نقوی حسینی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج اظهار داشت: انتصاب مدیران در نظام اسلامی باید بر اساس شاخص های شایستگی و شایسته سالاری صورت گیرد. بنابراین نمی توان گفت نزدیکان یک مسوول نباید در سمتی منصوب شوند. بلکه تاکید بر این است که شاخص های شایسته سالاری باید در انتصاب ها مورد توجه ویژه قرار گرفته و هر فردی که شایسته تر است، به کار گمارده شود. بنابراین انتصاب های فامیلی در نظام اسلامی معنی ندارد.

وی افزود: ممکن است فردی به مسوولی وابسته باشد و دارای شایستگی و توانمندی بوده و بتواند از عهده مسوولیت برآید. این فرد را نمی توان از حقوقی که دارد محروم کرد. لذا صرف انتصاب فرزند یا داماد یا اقوام نزدیک و منصوبان مسوولان در سمت های مختلف، دارای اشکال نیست.

این نماینده مجلس متذکر شد: مشکلی که امروز با آن در جامعه رو به رو هستیم، این است که در سال های اخیر گرایش مسوولان برای انتصاب فرزند و یا اقوام و وابستگانشان در سمت های مدیریتی، خیلی پررنگ شده و افراد خودشان دنبال این هستند که پسر و دختر و دامادشان را در مسوولیت های مختلف به کار گمارند که این پدیده زشتی است.

نقوی حسینی گفت: حتی حس می کنم گاهی اوقات تذکرات و تحقیق و تفحص ها و استیضاح هایی که در مجلس مطرح می شود، تحت تاثیر اینگونه مطالبات است. در دولت نیز همین مشکل و رویکرد زشت دیده می شود. متاسفانه برخی افرادی که در سمت های مدیریتی منصوب می شوند، نسبت فامیلی با مسوولان دارند و به نوعی فامیل بازی در این انتصاب ها وجود دارد.

مردم نمی خواند همان شیوه رژیم طاغوت در جمهوی اسلامی بازتولید شود

وی با اشاره به فساد گسترده در رژیم ستمشاهی تصریح کرد: اینگونه انتصابات در گذشته و در دوران رژیم گذشته نیز وجود داشت و مردم با انقلاب و سرنگون کردن رژیم طاغوت، فساد اداری را پاسخ دادند. لذا نباید آرام آرام اینگونه پدیده های زشت در نظام جمهوری اسلامی نیز جای خود را باز کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: ما در دوره ای پس از انقلاب اسلامی شاهد بودیم، پدرانی حکم اعدام حتی فرزندان خود را به دلیل ارتباط با منافقین و سازمان های تروریستی، یا اقدام ضد امنیت ملی صادر می کردند. لذا امروز باید تحقیق کنیم و ببیینم چه اتفاقی افتاده است که در نظام اسلامی با این گذشته و عقبه ارزشمند، عده ای به دنبال حضور فرزندان و داماد و اقوام دور و نزدیکشان در سمت های مختلف هستند.

پسر و دامادهای نقوی حسینی چه کاره اند؟

نقوی حسینی در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا برای انتصاب فرزندان خود در سمت های مدیریتی تلاشی انجام داده است؟ گفت: 11 سال است نماینده مجلس هستم و امکانات لازم برای این کار را داشتم. یک پسر و سه داماد دارم. پسرم کار دولتی انجام نمی دهد و اساسا نمی توانم او را در پست و یا سمت اداری مشغول کنم. دامادهایم نیز کار بسیار عادی در ادارات دارند و هرگز خودشان هم به دنبال این نبودند که پست و سمتی بگیرند و حتی حاضر نیستند چنین درخواستی را مطرح کنند.

وی تاکید کرد: این موضوع قابل اثبات است و نهادهای نظارتی و بازرسی و حتی رسانه ها می توانند با تحقیق، از صحت ادعای من مطمئن شوند.

چرا مسوولان حرص و ولع دارند؟

وی اظهار داشت: باید کارشناسان و نخبگان و تحلیلگران ما این موضوع را مورد نقد و بررسی قرار داده و به این پرسش پاسخ دهند که چرا باید اینقدر حرص و ولع در یک نماینده ایجاد شود، تا به دنبال این باشد که یک پسرش در فلان هیات مدیره منصوب شود و پسر دیگرش در هیات مدیره دیگری باشد. متاسفانه امروز می بینیم داماد رییس جمهور یک جایی است، برادر رییس جمهور جای دیگری است، پسر رییس جمهور در فلان جا استخدام شده، معاون اول رییس جمهور و وزرا نیز وضعی مشابه دارند. به طور قطع این شیوه ها مناسب نیست و آسیب های جبران ناپذیری به همراه خواهند داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه نهادهای نظارتی باید چه اقدامی برای جلوگیری از گسترش این پدیده زشت داشته باشند؟ گفت: دستگاه های نظارتی و امنیتی متعددی در کشور داریم و هر کدام از این نهادها نیز دارای مسوولیت و وظائف مشخصی هستند. این دستگاه ها باید به وظائف ذاتی خود عمل کنند و وقتی می بییند انتصاب فرد و یا افرادی صرفا به دلیل منصوب بودن فلان مدیر ارشد است، باید برخورد کرده و نتیجه را هم به مردم اعلام کنند.

نقوی حسینی تاکید کرد: در صورت عدم برخورد صحیح و قاطع با پدیده زشت فامیل بازی و دامادپروری، مردم احساس می کنند شایسته سالاری حاکم نیست و وقتی شایسته سالاری در جامعه ای حاکم نباشد، به طور طبیعی اعتماد مردم به خدمات و کارکرد نظام و دولت آن جامعه از بین می رود و این امر آسیب های جبران ناپذیری به همراه دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها