موج

عضو شورای مرکزی فراکسیون ولایی مجلس:

عضو شورای مرکزی فراکسیون ولایی مجلس گفت: فامیل بازی و دامادپروری در انتصاب ها به صلاح نظام و کشور نیست.

محسن کوهکن در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، در مورد انتصاب افراد منصوب به مسوولان و اقوام درجه یک و دو مقامات عالی رتبه در سمت ها و پست های عالی کشور از جمله معاون وزیر که طی روزهای اخیر شاهد گسترش آن بودیم و در جامعه از آن به عنوان فامیل بازی و دامادپروری یاد می شود، اظهار داشت: اگر مسوولان خود را خادم مردم بدانند، انقلابی زندگی کنند و انتظاراتشان را در سطح رفتارهای انقلابی تنظیم کنند، به طور قطع از انجام اموری که موجب بدبینی علیه نظام می شود، پرهیز خواهند کرد.

وی افزود: برای مسوولی که خود را انقلابی و خادم مردم می داند، به طور قطع باید عدم ایجاد بدبینی نسبت به نظام و حاکمیت و دولت مهم باشد و این فرد قطعا به سمت و سوی انجام انتصاب های شائبه برانگیز نمی رود.

نماینده لنجان در مجلس تصریح کرد: الگوهای رفتار انقلابی و مدیریت جهادی و انقلابی نیز مشخص است. ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی الگویی مانند مقام عظمای ولایت داریم و دوست و دشمن در داخل و خارج معتقد هستند، پرونده معظم له در بحث های اقتصادی و به ویژه استفاده فرزندان و دامادهای ایشان از رانت های اقتصادی و انتصاب آنها در سمت های مختلف از آب زلال هم شفاف تر است.

کوهکن گفت: وقتی چنین الگوهایی داریم، دیگر نمی توانیم بگوییم نمی دانستیم و یا اطلاع نداشتیم. بنابراین باید روحیه انقلابی را در جامعه تقویت کنیم و در صورت تقویت این روحیه است که می توانیم مانع از بروز ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی و سیاسی متعدد شویم.

مسوولان کاری نکنند تا رفتار آنها موجب بدبینی و بی اعتمادی مردم شود

وی افزود: یکی از نیازهای اصلی امروز جامعه ما این است که مسوولان کاری نکنند تا موجب بدبینی و بی اعتمادی مردم شوند. به طور قطع انتصاب های فامیلی، فامیل بازی ها و دامادپروری ها، در جامعه موجب بی اعتمادی مردم می شود.

عضو شورای مرکزی فراکسیون ولایی مجلس ادامه داد: متاسفانه مسوول ما می آید به دور از واقعیت های اجتماعی و باورهای مردم، می گوید چه اشکالی دارد برادر و خواهر و پسر و داماد مسوولان در سمت های مختلف حضور داشته باشند؟ بدتر اینکه این مسوول تاکید می کند، شایسته سالاری یعنی اینکه ما افراد شایسته را انتخاب کنیم، حتی اگر این فرد وابسته به مقامات عالی و مدیران ارشد باشد.

کوهکن گفت: اگر چه شایسته سالاری و انتصاب افراد شایسته مورد تایید و تاکید همگان است، اما باید واقعیت های اجتماعی و باورهای مردم را نیز در انتصاب ها لحاظ کنیم. وقتی مردم نسبت به یک موضوعی حساس هستند، از برخی انتصاب ها به عنوان رانت نام می برند و در ادبیات سیاسی واژه هایی چون دامادپروری و دامادسالاری وارد می شود، باید بیشتر مراقب باشیم.

حضور وابستگان به مقامات در پست های مختلف، شائبه برانگیز است

وی با تاکید بر اینکه حضور وابستگان به مقامات عالی در دستگاه ها و نهادهای مختلف و در سمت های بالا مانند معاون وزیر در جامعه شائبه برانگیز است، گفت: وقتی پسر و داماد و ... یک مسوول عالی رتبه در سمتی منصوب می شود، به دنبال آن به دلیل رابطه فامیلی، درخواست ها و سفارش ها متعدد مطرح می شود و همین مسائل شائبه برانگیز بوده و موجب مفسده می شود.

نماینده لنجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توصیه ما به نزدیکان مقامات این است که اگر به فکر نظام و کشور نیستند، حداقل به فکر آبروی مقامات باشند و بدانند که با این انتصاب ها، ابتدا مقامات و مسوولان آسیب می بینند.

کوهکن در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا مجلس نمی خواهد در حوزه انتصاب نزدیکان مقامات در سمت های مختلف واکنشی داشته باشد؟ گفت: بر اساس قانون انتصاب نزدیکان درجه یک و اقوام مسوولان در سمت های مختلف منعی ندارد. به همین دلیل از نظر قانونی نمی توان به این انتصاب ها اشکال وارد کرد.

وی متذکر شد: اما موضوعات دیگری نیز در این حوزه مطرح می شود، مبنی بر اینکه آیا اینگونه انتصاب ها بر اساس شایسته سالاری انجام شده است؟ یا اینکه آیا در فضای فعلی جامعه و با توجه به بازخوردهای منفی مردم، این انتصاب ها به صلاح نظام و کشور است؟

کوهکن تاکید کرد: به طور قطع با توجه به حساسیت مردم و بازخوردهای منفی نسبت به انتصاب های اخیر و به ویژه حضور دامادها در مناصب مختلف، اینگونه انتصاب ها و فامیل بازی و دامادپروری در انتصاب ها به صلاح نظام و کشور نیست و آسیب های جبران ناپذیری به همراه دارد، چرا که موجب بی اعتمادی و بدبینی مردم می شود.

وی در پایان گفت: بنابراین می توان از این زاویه به موضوع نگاه کرد و به طور قطع مجلس در بعد نظارتی مسوولیت هایی بر عهده دارد که باید انجام دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها