معاون رئیس جمهور تاکید کرد: لایحه‌ی ایجاد نهاد ملی حمایت از حقوق شهروندی تصویب شده است تا وظیفه پیگیری و صیانت از حقوق مردم و ارایه گزارش بین‌المللی در خصوص حقوق شهروندان ایرانی بر عهده این نهاد باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، جمشید انصاری در نشست فعالان حقوق شهروندی استان آذربایجان شرقی با تاکید بر نقش مردم در تحقق حقوق شهروندی، اظهار کرد: کشور ما کشوری با دولتی مردم گریز و مردمی دولت گرا بوده و حدود دو دهه است که دولت دارد از تصدی بخش قابل توجهی از امور، شانه خالی می‌کند، چون در هیچ کجای دنیا دولت، این امور را تصدی نمی‌کند، اما مردم ما انتظار دارند هر روز بر حوزه مداخلات دولت افزوده شود.

وی افزود: دولتی که مداخلات و حوزه تصدی‌اش توسعه پیدا کند، خود به خود دامنه مشارکت و نقش آفرینی مردم را در اداره امور، کم می‌کند.

وی بیان کرد: توسعه مردم محور باید سرلوحه تمام مطالبات ما باشد، اگر دولت‌ها کاری به کار مردم نداشته و اجازه دهند مردم کارها را به عهده داشته باشد، بخشی از مشکلاتمان حل می‌شود.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در حکمفرمایی خوب و حوزه‌هایی مثل توسعه نهادهای مدنی و بخش غیردولتی عقب هستیم و سهم بخش دولتی پررنگ تر است.

وی با بیان این که سازمان‌های مردم نهاد با حضور در دستگاه‌های دولتی حقوق شهروندی را رصد کنند، تاکید کرد: حضور و فعالیت سمن‌ها در عرصه رعایت حقوق شهروندی در نظام اداری باید تقویت شود.

انصاری ادامه داد: لایحه‌ی ایجاد نهاد ملی حمایت از حقوق شهروندی تصویب شده است تا وظیفه پیگیری و صیانت از حقوق مردم و ارایه گزارش بین‌المللی در خصوص حقوق شهروندان ایرانی بر عهده این نهاد باشد.

وی با تاکید بر نقش رسانه‌ها در آموزش حقوق شهروندی، خاطرنشان کرد: باید نهضت اجتماعی در کشور راه بیندازیم و مردم را از طلبکار بودن به مطالبه‌گر بودن هدایت کنیم، حدود 200 مربی آموزش دیده در حوزه حقوق شهروندی در استان‌ها داریم.

انصاری در پایان خاطرنشان کرد: امروزه فضای مجازی و سرعت پخش اطلاعات باعث شده است که کسی نتواند به راحتی از انجام وظایف قانونی‌اش فرار کند و مجموعه کنشگران و فعالان مدنی، حقوق شهروندی را با کارآمدی و اثربخشی بالاتری پیش ببرند.