یادواره گرامی‌داشت شهدای غرب کشور بویژه شهدای عملیات آزادسازی بازی‌دراز در حوزه هنری برگزار شد. در این یادواره دکتر محمدرضا عارف، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، سرلشکر مصطفی ایزدی، سردار کوثری و همچنین حمیدرضا حاجی‌بابایی، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری موج، سرلشکر ایزدی، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ در این یادواره ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و دفاع مقدس گفت: وقتی نام بازی‌دراز به میان می‌آید یاد مظلومیت مردم سرپل ذهاب، دشت ذهاب و روستاهای اطراف آن می‌افتیم که روزهای اول شروع جنگ توسط رژیم عراق تحت فشار قرار گرفته بودند و برای آزادسازی وجب به وجب این بخش از خاک کشور عزیزمان، رزمندگان مدافع نظام سلامی جان خود را در طبق اخلاص نهادند تا ما امروز شاهد پیشرفت روزافزون کشورمان باشیم.

در ادامه این یادواره، سرلشکر ایزدی از فرماندهان دوران دفاع مقدس گفت: بزرگداشت شهیدان، تجدیدمیثاق با آرمان‌های مقدس شهیدانی است که ارزشمندترین سرمایه وجودی خودشان را تقدیم انقلاب کردند.

وی ادامه داد: انسان‌های پیرو مکتب امام راحل، هم بعثت درونی داشتند و هم بعثت بیرونی ما هم باید میثاق ببندیم که همواره در راستای آرمان‌های شهدا حرکت کنیم و راهی را که امام امت بر روی بشریت گشودند ادامه دهیم. همانطور که شهیدانی همچون محمد بروجردی، غلامعلی پیچک، حاجی‌بابا، وزوایی و موحد دانش این راه را پیمودند. هیچ گاه یادم نمی‌رود شهید بروجردی یک روز قبل از شهادتش به من گفت آقای ایزدی اگر من شهید شدم صبر داشته باشید و ما فردای آن روز با پیکر به خون خفته او مواجه شدیم. یا شهید موحد دانش قبل از شهادتش به من گفت شما کاری کنید که خدام حرم امام حسین (ع)، پاسداران سبزپوش باشند. شهید وزوایی هم وقتی با او حرف می‌زدی بزرگی و بی‌اعتنایی به دنیا را به وضوح در او می‌دیدی؛ همچنین عزم جزمش را برای طی طریق سالار شهیدان. من وقتی او را می‌دیدم و این خصوصیات اخلاقی و رفتاری‌اش را؛ در خودم احساس حقارت می‌کردم. در واقع خداوند متعال، امام و انقلاب، انسان‌هایی را تربیت کردند که ما می‌توانیم آن‌ها را به بشریت ارائه بدهیم. انسان‌هایی که در عرصه‌های اجتماعی و فردی انسانی کامل محسوب می‌شدند.

سرلشگر ایزدی ادامه داد: مادر شهید پیچک می‌گوید من نمی‌توانم ادعا کنم که غلامعلی را بزرگ کرده‌ام، زیرا او بزرگ آفریده شده بود.

وی یادآور شد: باید همواره به یاد داشته باشیم که پیروزی را خون به وجود می‌آورد و البته باید همواره در حرکت و مبارزه باشیم و برای اینکه یادگارانی الگوساز به آیندگان ارائه بدهیم باید به جامعه و فرزندان‌مان فرماندهان بزرگی را که در مظلومیت و غربت به شهادت رسیدند معرفی کنیم. این تکلیفی بزرگ محسوب می‌شود زیرا با معرفی این شهیدان و بزرگان است که جهاد و تلاش در راستای رسیدن به اهداف انقلاب کارساز خواهد بود.

سرلشکر ایزدی در پایان گفت: دشمن به دنبال ایجاد جنگ احزاب در کشور ما است و از هر ابزاری برای دستیابی به اهداف خود در این جنگ استفاده می‌کند برای این بر همه ما واجب است که همواره بیدار و هشیار باشیم و همواره تلاش کنیم دشمن را در دستیابی به اهدافش از جمله رواج ناامیدی در کشورمان، ناکام کنیم.

در این یادواره همچنین تعدادی از همرزمان شهدا، خاطرات خود را بیان کردند.