موج

کریمی قدوسی در گفتگوی اختصاصی با موج فاش کرد؛

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، از نظرات و دیدگاه های سخنگوی وزارت امور خارجه در جلسات خصوصی درباره اروپایی ها و تعهدات آنها برای حفظ برجام پرده برداشت.

جواد کریمی قدوسی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: چندی پیش زیگمار گابریل وزیر امور خارجه پیشین آلمان به ایران سفر می کند و با تعدادی از مقامات ایرانی دیدار و گفتگوهایی را انجام می دهد.

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه پیشین آلمان در جلسه ای با یکی از سران قوا حاضر می شود و در این جلسه، مسوول ایرانی می گوید چرا شما اروپایی ها به قول ها و وعده هایتان عمل نکردید؟ مگر قرار نبود بعد از خروج آمریکا از برجام شما اروپایی ها اقدامات جدی انجام دهید؟

کریمی قدوسی افزود: این مسوول ایرانی می گوید، مگر خانم مرکل و آقای مکرون در تماس با ایران قول ندادند که جبران کنند؟ مگر نمی دانستید آقای روحانی رییس جمهور ایران قصد داشت از برجام خارج شود و شما قول دادید که خروج آمریکا از برجام را جبران کنید. این قول شما باعث شد ایران در برجام ماند. چرا هفت ماه از خروج آمریکا گذشته و اروپا هیچ اقدام جدی انجام نداده است؟

نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این آلمانی به مقام ایرانی می گوید، "شما باور کردید وعده های اروپا را؟ شما باور کردید که اروپایی ها به قولشان عمل می کنند؟ اروپایی ها دارند با کارت ایران و برجام برای ارتقا جایگاه خودشان در مقابل آمریکا کار می کنند؟ شما فکر کردید اروپایی ها برای شما کاری انجام می دهند؟"

نظر کریمی قدوسی درباره بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه

از برجام چیزی باقی نمانده است

کریمی قدوسی گفت: متاسفانه واقعیت این است که از برجام چیزی باقی نمانده است. نه مذاکره ای صورت می گیرد، نه کاری در برابر تحریم های آمریکا صورت می گیرد. قرار بود همه حساب های بانکی باز شود. تمام بانک ها فعال شوند. اما مسوولان ما راضی شده اند به فعالیت یک حساب به نام کانال مالی اروپا موسوم به SPV آنهم اتحادیه اروپا زیر بار نمی رود و هیچ کشوری تاکنون حاضر نشده میزبانی مرکزیت این کانال را بر عهده گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری جلسه ای خصوصی که در آن بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز حضور داشته است، اظهار داشت: آقای قاسمی در این جلسه می گوید که من هیچ امیدی به توافق ایران و اروپا و باز کردن کانال مالی میان ایران و اروپا ندارم! حتی می گوید اروپایی ها مشکلات داخلی خودشان را نمی توانند حل کنند، چگونه می توانند برای جمهوری اسلامی در برابر آمریکا کاری انجام دهند؟

اعتراف سخنگوی وزارت خارجه درباره FATF و CFT

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این جلسه آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه حرف دیگری نیز درباره FATF و CFT می زند. می گوید هیچ کشوری برای کار تجاری با ایران، شرط پیوستن ایران به FATF را مطرح نکرده است و نگفته اند که حتما باید FATF را بپذیرید تا با شما کار تجاری انجام دهیم!

کریمی قدوسی تصریح کرد: این در حالی است که در داخل کشور به طور مداوم عده ای می گویند اگر ما FATF را نپذیریم هیچ کشوری با ما کار تجاری نمی کند و این هیچ کشوری را هم با تاکید ویژه می گویند. در حالی که سخنگوی وزارت خارجه ما به صراحت در یک جلسه گفته است هیچ کشوری چنین شرطی برای ما نگذاشته است.

وی گفت: به عنوان نمونه آقای احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در حمایت از CFT و FATF می گوید اگر اینها را تصویب نکنیم، هیچ کشوری با ما قرارداد نمی بندد و با ما کار تجاری نخواهد کرد.

نماینده مشهد در مجلس ادامه داد: چگونه سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید هیچ کشوری برای ما چنین شرطی نگذاشته و در مقابل شما می گوید اگر این موارد را نپذیریم، هیچ کشوری با ما کار تجاری نمی کند؟

کریمی قدوسی تاکید کرد: باید با مردم صادق بود و صادقانه واقعیت ها را گفت و نمی توان شرایطی را خودمان به بهانه های مختلف به کشور تحمیل کنیم.  

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها