عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در خصوص حمایت از پیام رسان های داخلی گفت: باید پهنای باند پیام رسان های داخلی دو برابر خارجی ها باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدعلی پورمختار با حضور در برنامه حالا خورشید در خصوص طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی و با تاکید بر حمایت از پیام رسان های داخلی گفت: تاکنون حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی کم و شاید در برخی موارد در حد حرف بوده است؛ ضمن اینکه باید این حمایت‌ها  بیش از پیام‌رسان‌های خارجی باشد.

وی گفت:‌ در طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی به صراحت عنوان شده است که باید پهنای باند پیام‌رسان‌های داخلی بیش از دو برابر پیام‌رسان‌های خارجی باشد؛ ضمن اینکه باید فعالیت گروه‌ها و کانال‌های موثر در این پیام‌رسان‌ها با دریافت مجوز صورت گیرد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در برنامه «حالا خورشید» همچنین درباره آخرین وضعیت طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی گفت: این طرح بعد از امضای 95 نماینده به هیات رئیسه تقدیم شده و هم اکنون برای بررسی بیشتر به کمیسیون فرهنگی ارجاع شده است.

وی افزود: شبکه‌های اجتماعی چون نقش موثری در تثبیت هویت ملی و فرهنگی هر جامعه داشته و به عنوان مرجع اثرگذار تعاملات مختلف در بخش‌های زیرین جامعه شناخته شده بود می‌تواند سهم فراوانی در شکل‌گیری مناسبات داشته باشد لذا نمی‌توان به ابعاد،‌ آثار و آسیب‌های آن بی‌تفاوت بود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: ساماندهی این پیام‌رسان‌های اجتماعی از مرحله شکل‌گیری تا نظارت بر روند فعالیت‌ها و ایجاد ضمانت اجراها نیاز به سازوکارهای قانونی داشته است که البته نباید فارغ از نگاه‌های حمایتی نسبت به ظرفیت‌های داخلی در عرصه تبادل اطلاعات غافل بود به همین دلیل این طرح با هدف اعتمادسازی و صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی،‌فرهنگ عمومی و امنیت ملی نوشته شده است.

پورمختار خاطرنشان کرد: وقتی می‌خواهیم تغییری در قانون ایجاد کنیم این حس وجود دارد که شاید با تصویب آن مانعی را در مقابل خود ببینیم و حتی ممکن است در مدت کوتاهی درمورد استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی وقفه ایجاد شود اما با ساماندهی و حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی قطعا آثار و برکات این موضوع به مرور زمان افزایش پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: مرجع تشخیص موثر بودن کانال و گروه‌های پیام‌رسان 17 دستگاه است ضمن اینکه باید با کنترل فضای مجازی به افراد اجازه فعالیت داد. این در حالی است که در نظام جمهوری اسلامی پهنای باند با سرعت‌های مختلف به پیام‌رسان‌ها داده می‌شود که بخشی از خدمات به آنها است، به همین جهت باید نظارت بر انها هم وجود داشته باشد.

وی گفت: فعلا  این طرح در کمیسیون فرهنگی در حال چکش‌کاری است.

وی در پایان تصریح کرد: باید اطلاعات مردم ایران در این پیام‌رسان‌های داخلی در سرورهای درون کشورمان نگهداری شود تا سوء استفاده از آن صورت نگیرد.