رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهای دیگر تلاش می‌کنند تا کشورهای آسیایی را به مسئله تروریسم و جنگ درگیر کنند تا نتواند پرشی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه دومین کنفرانس روسای مجالس افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه چالش‌های تروریسم و ارتباطات درون منطقه‌ای گفت: شاید این نکته به ذهن‌تان خطور کرده که چرا روسای پارلمان‌ها همه بر مسئله تروریسم حساس هستند و همه این موضوع حیاتی را دنبال می‌کنند.

وی افزود: با جستجوی کوچک در سه دهه اخیر در دنیای پیرامون این نتیجه کسب می‌شود که جنگ‌ها و جریان‌ های تروریستی در آسیا به وجود آمده که نمونه آن جنگ عراق، سوریه و افغانستان بوده است. تاریخ جنگ‌ها در سه دهه اخیر نشان می‌دهد که جریان‌های تروریستی از آسیا بوده است. سوال این است آیا واقعا آسیا خودش مستعد چنین جنگ‌ها و حملات تروریستی یا عامل بیرونی آن را هدایت می‌کند. چون در سه دهه قبل چنین اتفاقاتی را در آسیا شاهد نبودیم.

رئیس مجلس یادآور شد: برخی از مقامات آمریکایی گفته‌اند که ما داعش را به وجود آوردیم. آنها در زمینه‌های ژئوپلتیک کار می‌کنند و متوجه شدند قرن آینده قرن آسیاست چون بیشترین ظرفیت و انرژی و نیروهای جوان در آسیا وجود دارد. همچنین دو عضو مهم را در شورای امنیت داراست. پس می‌خواهند که آسیا پرشی نداشته باشد.

وی افزود: چین ظرفیت اقتصادی مهم داشته، روسیه در حوزه اقتصادی نقش آفرینی می‌کند و کشورها در مقیاس‌های دیگر به دنبال ثبات در منطقه هستند.

لاریجانی گفت که آنها می‌خواهند کاری کنند که آسیا پرش نداشته و سرگرم به جنگ و مسئله تروریستی شود. عامل خارجی به دنبال ایجاد فرسایش در آسیا است.

رییس مجلس با اشاره به سخنرانی روسای مجالس ترکیه، افغانستان، پاکستان، روسیه و نایب رئیس مجلس چین گفت: همه در صحبت‌هایشان بر لزوم مقابله با یکجانبه گرایی و مقابله با تروریسم تاکید کرده و یک سری راهکارهایی را بیان کردند. ان‌شاءالله این موارد در اجلاس بعدی در ترکیه مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی گفت که در بیانیه مورد توافق شش کشور بر مبارزه با تروریسم تاکید شد. اینکه مبارزه تنها نباید به صورت فیزیکی باشد بلکه باید ریشه آن را خشکاند و در این راه تبادل آشکار و پنهان اطلاعات صورت گیرد.

لاریجانی در پایان با ابراز امیدواری در استفاده از ظرفیت شش کشور در حوزه امنیتی و اقتصادی گفت که لازم است در این نشست از مظلومیت مردم فلسطین حمایت کنیم. کما اینکه تاکید همه اعضا بر مبارزه با یکجانبه گرایی و مقابله با تحریم‌ها و حمایت از توافق هسته‌ای بوده است.