نماینده مردم طرقبه و چناران با اعلام مخالف با پیوستن به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم گفت: پیوستن ایران به CFT کاملاً برخلاف امنیت ملی و اصل ۱۵۳ قانون اساسی است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد دهقان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اعلام مخالفت به پیوستن به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم گفت: طبق نظر شورای نگهبان و هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام پیوستن ایران به CFT کاملاً برخلاف امنیت ملی و اصل ۱۵۳ قانون اساسی است. همچنین وی اظهار کرد: زمانی که طرح یا لایحه‌ای در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال می شود، در صورتی که از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار نگیرد، کمیسیون نمی‌تواند نسبت به موضوعی که ایراد گرفته نشده، وارد شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برخلاف آئین‌نامه، تبصره‌ای را که ما تصویب کردیم، حذف کرده درحالی‌که حق حذف کردن آن را نداشته است چرا که شورای نگهبان نسبت به این مسئله ایرادی نگرفته است.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: از سوی دیگر، زمانی که این گزارش در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصویب شد، صرفاً ۱۵ نفر از نمایندگان حضور داشتند و بر این اساس به حد نصاب نرسیده بودند و این برخلاف قانون است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس متذکر شد: بنده چندین‌بار اخیراً از آقای ظریف درخواست کردم که بیانیه آخر FATF را مطالعه کند چرا که این گروه FATF در بیانیه اخیر خود تأکید کردند که «هیچ یک از شروط ما را نمی‌پذیرند و این شروط قابل اجرا نیست»؛ ولی توجهی به این مسئله نشده است.