عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون یکی از چهار وزیر جدید به تعهد خود برای انتخاب مدیر زن عمل کرده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، پیش از جلسه رای اعتماد چهار وزیر جدید دولت حسن روحانی که عبارتند بودند از وزرای اقتصاد، صنعت، کار و راه و شهرسازی، فراکسیون زنان مجلس از چهار وزیر درخواست کرد تا در صورت کسب رای اعتماد، در سطوح مدیریت ارشد و معاونت وزارتخانه ها از زنان متخصص و کارآمد هم استفاده کنند.

این چهار وزیر به صورت مکتوب متعهد شدند، در صورت کسب رای اعتماد از نمایندگان مجلس به درخواست فراکسیون زنان مجلس پاسخ مثبت دهند.

در همین ارتباط خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج از زهرا سعیدی مبارکه عضو فراکسیون زنان مجلس سوال کرد که آیا وزرای فوق به این تعهد پایبند بودند؟

نماینده مبارکه در مجلس در پاسخ اظهار داشت: شخصا اعتقادم این است که برای انتخاب مدیران ارشد باید شایسته سالاری باشد و اعتراف می کنم که انتخاب بر اساس جنسیت را قبول ندارم و نباید از دولت خواست که حتما از زنان در جایی که مردان کارآمدتر و شایسته تر حضور دارند، استفاده کنند.

وی افزود: اما درخواست از چهار وزیر جدید را امضا کردم و برای این کار هم دلایلی داشتم و معتقدم که از ابتدا حضور زنان در سطوح مدیریت ارشد کشور کمرنگ بوده و نسبت به توانمندی زنان کارآمد و متخصص نگاه کمتری داشته ایم.

بانک اطلاعاتی جامع از زنان کارآمد و متخصص نداریم

عضو فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: عدم استفاده از زنان متخصص و کارآمد دلایل مختلفی دارد و شاید یکی از دلایل آن نبود یک بانک اطلاعاتی از زنان شایسته باشد. متاسفانه در کشور ما این بانک اطلاعاتی وجود ندارد. هر وقت از مدیران ارشد می پرسیم که چرا از زنان کارآمد استفاده بیشتری نمی کنید، می گویند به ما گزینه معرفی کنید.

سعیدی مبارکه گفت: این در حالی است که اگر یک بانک  اطلاعاتی جامع و کاملی داشته باشیم که حاوی سوابق، مدارک تحصیلی، توانمندی ها، تخصص و میزان تعهد زنان کارشناس و خبره باشد، دیگر نیازی به معرفی گزینه نیست و مدیران ارشد می توانند با مراجعه به این بانک اطلاعاتی، گزینه های شایسته تر را انتخاب کنند.

وی بیان داشت: به هر حال علت اینکه نامه به چهار وزیر پیشنهادی را امضا کردم، این بود که در گذشته نسبت به انتخاب مدیران از میان جامعه زنان کم لطفی و بی مهری های صورت گرفته است و به دنبال این هستیم که این کم لطفی ها کاهش یابد.

نظر زهرا سعیدی مبارکه درباره انتخاب مدیران زن

افزایش حضور زنان در سطوح مختلف مدیریتی در دولت

نماینده مردم مبارکه در مجلس افزود: البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که در دولت فعلی شاهد افزایش حضور زنان در سطوح مختلف مدیریتی هستیم، اما با توجه به کم لطفی های گذشته، همچنان به استانداردهای لازم نرسیده ایم و بسیاری از زنان کارآمد و متخصص که می توانند گره گشای مشکلات کشور باشند، در عرصه مدیریتی حضور ندارند.

سعیدی مبارکه در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا چهار وزیر جدید به تعهد خود عمل کردند؟ گفت: آقای شریعتمداری در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از مدیران ارشد را از میان زنان انتخاب کرد. وی در همان چند انتصاب ابتدایی، یک انتصاب را به خانم ها اختصاص داد که جای تقدیر دارد.

وی ادامه داد: سه وزیر دیگر هم هنوز مهره چینی در وزارتخانه های خود انجام نداده اند و منتظر هستیم تا عملکرد آنها در این حوزه را مشاهده کنیم.

سعیدی مبارکه تاکید کرد: انتظار داریم که وزرای جدید به تعهد و امضای خودشان احترام بگذارند و با انتخاب مدیران زن شایسته، وعده ای که به نمایندگان مردم در مجلس دادند را عملی کنند.

وی در پاسخ به پرسش مجدد خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا فراکسیون زنان مجلس درخواست خود را از چهار وزیر جدید پیگیری خواهد کرد؟ گفت: به طور قطع ما پیگیر خواهیم بود و نتیجه آن را هم به مردم اعلام می کنیم.

عضو فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: فراکسیون زنان مجلس هفته ای یک جلسه با مدیران ارشد کشور برگزار می کند و امکان ندارد که در این جلسات منظم، ما از مدیران درخواست به کارگیری زنان متخصص در سطوح مختلف مدیریتی را نداشته باشیم.

سعیدی در پایان اظهار داشت: اما متاسفانه یکی از مشکلاتی که داریم این است که تعداد اعضای فراکسیون زنان مجلس کم است و شاید به همین دلیل تاکنون موفق به عملیاتی کردن درخواست ها و پیگیری های خود نشده ایم.

لازم به توضیح است، سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس پیش از این در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج و در پاسخ به این پرسش که آیا صحت دارد وزرای جدید اقتصاد، کار، صنعت و راه و شهرسازی به نمایندگان زن مجلس تعهد داده اند که از بانوان در مدیریت ها استفاده کنند؟ گفت: هر چهار وزیر پیش از جلسه رای اعتماد در پاسخ به مکاتبه فراکسیون زنان مجلس در خصوص لزوم استفاده از بانوان شایسته و توانمند در مدیریت وزارتخانه های اقتصاد، کار، صنعت و راه و شهرسازی به صورت مکتوب تاکید کردند که حتما از این ظرفیت استفاده خواهد شد.