یک کارشناس مسائل بین الملل در واکنش به اظهارات عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه گفت: قرار نیست ایران پس از برجام وارد مسابقه تسلیحاتی و هسته ای شود.

محمودرضا امینی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری موج، اظهار داشت: در مورد برجام واقعیت این است که انتظاراتی طرفین از قرارداد فوق داشتند، اما وقتی آمریکایی ها محاسبات کلی را بهم زدند و این کار را هم به صورت یک طرفه انجام دادند، اساسا دیگر چیزی به نام برجام وجود ندارد.

وی افزود: علت این است که اروپایی ها نشان دادند توان حفظ این توافق بین المللی را پس از خروج آمریکا ندارند و امروز عملا فقط ایران به تعهدات خود در برجام پایبند مانده است.

این تحلیلگر روابط بین الملل با اشاره به اظهارات عباس عراقچی در همایش تحولات منطقه و نظام بین الملل که گفته بود "آیا اروپا تحمل موج جدید تروریسم و مهاجرت و شروع بحران هسته‌ای را دارد! بی شک هزینه از بین رفتن برجام برای اروپا بیش از آمریکاست." تصریح کرد: این موضوع را ایشان گفته و باید شفاف سازی کنند که چرا چنین بحثی را مطرح کرده و منظور سخن چه بوده است.

وی بیان داشت: واقعیت این است، ما در یک مسیری قرار داشتیم که می توانستیم به دانش صلح آمیز هسته ای به طور کامل دست پیدا کنیم و تحقق این مهم منجر به افزایش مزیت های ایران در حوزه انرژی می شد. به عبارتی ایران هسته ای در حوزه انرژی هم نفت و گاز داشت و هم انرژی هسته ای و هم از معادن گسترده سود می برد و اروپا و آمریکایی ها نمی خواستند ما چنین مزیتی داشته باشیم.

امینی افزود: اما اینکه مطرح شود اگر برجام نباشد، غرب آسیا دچار تهدیدهای امنیتی و تروریسم و مهاجرت و بحران هسته ای می شود را قبول ندارم. آقای عراقچی باید بحثی که مطرح کرده و دیدگاه خود را در این زمینه شفاف سازی کند. چرا که اساسا برجام ارتباطی با بحث تروریسم در منطقه و یا بهم خوردگی مسائل امنیتی ندارد. به طور قطع جمهوری اسلامی با بهم خوردن چارچوب های برجام، تحت هیچ شرایطی دست به اقدامات خشونت آمیز و ورود به مسابقه تسلیحاتی و هسته ای و نظامی نخواهد زد.
وی تاکید کرد: علت این است که دست یابی به سلاح هسته ای و شرکت در مسابقات تسلیحاتی نه تنها در دکترین نظامی ایران جایی ندارد، بلکه از نظر شرعی نیز آن را جایز نمی دانیم.