سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت نه از ابتدا، بلکه هنوز هم برای مقابله با تحریم ها برنامه ای منسجم نداشته و تنها به شعار و حرف زدن بسنده کرده است.

صدیف بدری در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه های دولت برای مقابله با تحریم ها جوابگو بوده است؟ گفت: تحلیل من این است که دولت نه از ابتدا بلکه هنوز هم برنامه و اقدام جدی برای مقابله با تحریم ها از خود نشان نداده است.

وی افزود: به عنوان نمونه در حوزه تنظیم و کنترل بازار دولت هیچ برنامه ای ندارد. به همین دلیل شاهد نابسامانی ها در حوزه بازار و عرضه هستیم و همین موارد مردم را رنج داده و مشکلات اقتصادی زیادی را در کشور ایجاد کرده است.

نماینده اردبیل در مجلس تصریح کرد: مثلا کالایی در بازار عرضه می شود. این کالا حتما قیمت تمام شده دارد و باید بر اساس قیمت و سود قانونی در بازار عرضه شود تا مامور تعزیرات حکومتی و ماموران نظارتی بتوانند بر اساس قیمت نهایی با گران فروشان برخورد کنند. وقتی می بینیم هیچ نهادی برای قیمت گذاری های واقعی اقدام نکرده و قیمت واحد و مشخصی برای یک کالا نیست، معلوم است که نمی توان با گران فروشان برخورد کرد و وضعیت امروز بر بازار حاکم می شود.

بدری گفت: از سوی دیگر محصولاتی در ماه های اخیر با افزایش چشم گیر قیمت روبه رو شدند که هیچ ارتباطی با دلار و واردات مواد اولیه با ارز نداشتند. به عنوان نمونه قیمت قیر از هر تن حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان به بیش از چهار میلیون و پانصد هزار تومان افزایش یافته و این در حالی است که قیر به طور کامل در داخل کشور تولید می شود و نمی توان گفت به خاطر تحریم ها و کمبود مواد اولیه مجبور به افزایش قیمت ها هستیم.

وی افزود: بی برنامه بودن دولت موجب شده تا هر روز و حتی هر ساعت با افزایش قیمت ها روبه رو باشیم و این افزایش قیمت ها حتی در مورد کالاهای صد در صد ایرانی از جمله آهن و مواد پتروشیمی نیز دیده می شود.

سخنگوی کمیسیون عمران تاکید کرد: بنابراین معتقدم هیچ کنترلی در حوزه بازار وجود ندارد و این موارد ناشی از بی برنامه بودن دولت برای مقابله با آثار تحریم ها است. مثل اینکه اساسا خبر نداشتند قرار است چنین اتفاقاتی در کشور رخ دهد.

نظر بدری درباره برنامه دولت برای مقابله با تحریم ها

دولت برای مقابله با تحریم ها فقط شعار داده است

بدری با اشاره به اظهارات مسوولان دولت از جمله رییس جمهور، معاون اول و برخی از وزرا در حوزه تلاش برای مقابله با تحریم ها گفت: تمام حرف هایی که تا امروز از سوی مسوولان دولتی بیان شد و گفتند که برنامه داریم و بسته های اجرایی داریم و ... تاکنون فقط حرف و شعار بوده و امیدوارم از این به بعد تنها حرف نزنند و عمل کنند.

وی اظهار داشت: به عنوان نمونه مدعی هستند برای بازار ارز برنامه دارند، اما دیدیم زمانی بازار به سمتی رفت که خودش می خواست قیمت ارز را کاهش دهد، دولت اجازه نداد قیمت ارز کاهش یابد. به نظر من بحث های جدی در این زمینه وجود دارد و ما در جلسات غیرعلنی و خصوصی بارها به دولت تذکر داده ایم و امیدوارم دولت بیش از این زمان را از دست ندهد.

نماینده مردم اردیبل با اشاره به برگزاری جلسه غیر علنی مجلس در خصوص مشکلات اقتصادی گفت: در جلسه ای که برگزار شد، مسائل را به صورت بی پرده با مسوولان دولتی در میان گذاشتیم و امیدواریم دولت به این تذکرات عمل کند.

بدری در پاسخ به این پرسش که معاون اول رییس جمهوری گفته است تا دو ماه دیگر بازار ایران به ثبات می رسد، آیا می توان به آینده امیدوار بود؟ گفت: تاکنون که فقط شعار شنیدم، امیدواریم این حرف شعار نباشد.

وی ادامه داد: امروز ثبات نسبی در بازار وجود دارد، اما از کجا به کجا رسیده ایم؟ دلار از کانال 3 هزار تومان به کانال 18 و 19 هزار تومان رسید و سپس به کانال 11 هزار تومان آمد و مدعی شدند که بازار ارز را به ثبات رساندیم. اقتصاددانان به این شیوه تلاش در جهت تثبیت بازار نمی گویند، شاید دولت نظر دیگری دارد و ما از آن بی اطلاع هستیم.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در پایان تصریح کرد: ما نیاز به برنامه ای ویژه برای دوران جنگ اقتصادی و مقابله با تحریم ها داریم و امیدواریم دولت بیش از این زمان را از دست ندهد و با اخذ نظر کارشناسان، برنامه ای مدون و منسجم و کارشناسی شده برای مقابله با تحریم ها و کاهش مشکلات مردم ارائه دهد.