رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: سیاست گذاری های دولت برای مقابله با تحریم ها در حوزه کشاورزی، صحیح نیست.

احمدعلی کیخا در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، در پاسخ به این پرسش که آمریکایی ها مدعی هستند غذا و دارو را تحریم نکرده ایم، آیا پس از اعمال تحریم ها این ادعای آمریکایی ها صحت داشت؟ اظهار داشت: ما در خرید مواد غذایی مشکلی نداریم، اما آمریکایی ها مشکلات بانکی برای ما ایجاد کرده اند و به همین دلیل نمی توانیم از بازارهای بین المللی با ارزهای رایج خریدی انجام دهیم.

وی افزود: همین امر نشان می دهد که ادعای آمریکایی ها صحیح نیست و همه چیز از جمله غذا و دارو را تحریم کرده اند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: به عنوان نمونه وقتی در جابه جایی پول دچار مشکل هستیم، طبیعی است در فرایند خرید و واردات با هزینه ها و مشکلات اضافی روبه رو می شویم.

کیخا گفت: از سوی دیگر ما مجبور هستیم نفت خود را به چند کشور مشخص صادر کنیم و آنها نیز ارز بین المللی از جمله یورو به ما نمی دهند و پول کشور خودشان را می دهند. مثلا چین به یوآن و هند به روپیه از ما خرید می کند. برای تبدیل این پول و خرید مایحتاج و اقلام غذایی به ارزهای بین المللی هزینه اضافه به کشور تحمیل می شود.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا ما خودمان را برای تحریم ها و شرایط امروز به ویژه در حوزه کشاورزی آماده کرده بودیم؟ گفت: جلسات زیادی در این حوزه با مسوولان دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت برگزار کردیم و هشدار دادیم باید برای امروز آماده شویم. البته در برخی از محصولات استراتژیک مانند گندم مشکلی نداریم و اگر بارندگی ها به همین صورت پیش برود، برای سال آینده نیز گندم مورد نیاز کشور را می توانیم در داخل تامین کنیم.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس بیان داشت: البته یک مقدار در سامانه های الکترونیکی که ایجاد شد و مباحثی چون ثبت سفارش، واردکنندگان ما با مشکل روبه رو شدند. چرا که بین بانک مرکزی و وزارت صمت و وزارت کشاورزی دچار بروکراسی اداری هستیم و همین موارد برای واردکنندگان مشکل آفرین شده است.

کیخا در پاسخ به پرسش مجدد خبرنگار ما مبنی بر اینکه منظور از طرح این پرسش سیاست گذاری کلان برای مقابله با تحریم ها است، گفت: دولت مدعی است که سیاست گذاری و پیش بینی لازم را انجام داده است، اما تصور می کنم که ایراداتی به این سیاست گذاری ها به ویژه در حوزه کشاورزی وارد است و اگر ایرادات را برطرف نکنیم، نمی توانیم به درستی با تحریم ها مقابله کنیم.