حسن روحانی در مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ سعد آباد از برهم صالح رییس جمهوری جدید عراق به صورت رسمی استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، صبح امروز پس از ورود رییس جمهوری عراق و استقبال رسمی وزیر صنعت، معدن و تجارت وارد کشور شد و پس از آن حسن روحانی به استقبال برهم صالح رفت و پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور هیات های عالی رتبه همراه معرفی شدند.

مذاکرات دوجانبه روحانی و برهم صالح پس از مراسم استقبال رسمی برگزار می شود.

گسترش و تعمیق بیش از پیش مناسبات دو جانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین ارتقای سطح همکاری های مشترک در زمینه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان تهران و بغداد، از جمله اهداف سفر رسمی رییس جمهوری عراق به ایران است.

این چهارمین سفر منطقه ای رییس جمهوری عراق از زمان تصدی این مسئولیت و نخستین سفر وی به تهران است. وی پیش از این به کویت، امارات متحده عربی و اردن سفر کرد.

صالح در ایام انتخابات ریاست جمهوری عراق با تشریح مواضعش نسبت به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: «من به عنوان نامزد ریاست جمهوری عراق و همچنین به عنوان یک شهروند عراقی می گویم، ایرانی ها در زمان جهاد علیه صدام آغوش خود را به روی ما گشودند. برای همین شکی نیست که ما با ملت ایران ابراز هم دردی می کنیم و نمی خواهیم که هیچ آزاری به آنها برسد. اعمال تحریم ها علیه ایران تبعاتی برای عراق خواهد داشت و تنها محصور به ایران نخواهد بود. بنابراین چرا نباید عراق در موضع دفاع از همسایه اش، ایران، نباشد، در حالی که ما روابط درهم تنیده تاریخی با ایرانی ها داریم.»