وزارت خارجه که خبر مربوط به مذاکرات پنهانی کارشناسان این وزارتخانه با آمریکایی ها در عمان را تکذیب کرده بود، ناخواسته از طریق عالی ترین مقام وزارت خارجه به نوعی تایید شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در تاریخ چهارم آبان ماه سال جاری جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پارلمانی موج اعلام کرد: اخیرا خبری مستند دریافت کردیم که بعضی از کارشناسان وزارت خارجه ایران با همتایان آمریکایی خود در عمان در حال مذاکره هستند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا مذاکرات فوق پس از فرمان ممنوعیت هر نوع مذاکره با آمریکایی ها و در هر سطحی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی انجام شده است؟ گفت: بله این خبر جدید است.

کریمی قدوسی تصریح کرد: مذاکراتی که هم اکنون در عمان در حال انجام است، مشمول فرمان رهبری معظم انقلاب می شود و این ملاقات ها مطلقا اجازه ندارد و تلاشی است برای حفظ ارتباط با تیم ترامپ.

بلافاصله این خبر را وزارت خارجه تکذیب و اعلام کرد: به صراحت اعلام می‌شود تمام ادعاهای ایشان در خصوص تمایل وزارت امور خارجه به برقراری تماس و مذاکره با دولت آمریکا و نیز انجام مذاکره با طرف‌های آمریکایی در یکی از کشورهای همسایه غلط و بی اساس است و به شدت تکذیب می‌شود.

چند روز بعد و در تاریخ پانزدهم آبان ماه کریمی قدوسی گفتگوی دیگری با خبرنگار موج انجام داد و گفت: فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری تایید این نظریه است که عده ای در داخل در این فکر هستند که با آمریکایی ها مذاکره کنند. البته این عده باید بدانند که قدرت آمریکا قطعا به افول رسیده و خواسته آنها محقق نمی شود.

وی افزود: حال من از افکار عمومی سوال می کنم، زمانی که رهبری معظم انقلاب در جمع 100 هزار نفری بسیجیان فرمودند کسانی در حال انجام بزرگ ترین خیانت هستند و می خواهند مردم را به باور غلط برسانند که به بن بست رسیده ایم و راهی به جز زانو زدن با آمریکا و مذاکره نداریم و یا در دیدار با دانش آموزان نیز همین مضمون را تکرار می کنند، مخاطب معظم له کیست؟

نماینده مردم مشهد در خانه ملت تصریح کرد: به طور قطع افکار عمومی پاسخ این سوال را پیدا می کند، متوجه می شود که مخاطب  چه کسانی هستند. آیا مخاطب فرمایشات مقام عظمای ولایت یک شخصیت حقوقی رسانه ای است، آیا یک شخصیت حقیقی است که درباره ضرورت مذاکره سخن  می گوید؟ این افراد که صاحب اختیارات بزرگ نیستند تا بتوانند بزرگ ترین خیانت را انجام دهند. نهایت در جمع محدودی حرفشان شنیده می شود.

کریمی قدوسی تاکید کرد: کسی می تواند ایجاد خطر کند و بزرگ ترین خیانت را انجام دهد که بر امور اجرایی و یا مقننه مسلط باشد و امکانات زیادی در اختیار داشته باشد. بنابراین وزارت خارجه به جای تکذیب اخبار موثق بگوید، مخاطب فرمایشات رهبری چه کسی است؟

ظریف پاسخ بسیاری از ابهامات را داد

حال دیروز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در برنامه پارک شهر رادیو تهران به صراحت گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند ما را در یک حالت بی اطمینانی نگهدارند، حتی پیشنهادهایی به ما می‌کردند که اگر فلان کار را کنید ما شش ماه تحریم‌ها را عقب می‌اندازیم.

حال این پرسش از آقای ظریف و وزارت خارجه که خبر خبرگزاری موج را سراسیمه تکذیب کردند مطرح می شود که چنین پیشنهادی در چه تاریخی و از چه طریقی در اختیار ایران قرار گرفته است؟ آیا پیشنهاد فوق را کارشناسان آمریکایی در عمان به طرف های ایرانی ارائه ندادند؟

پاسخ به این پرسش بسیاری از مسائل را روشن خواهد کرد.