رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: برخی از خاطیان حادثه تروریستی اهواز بازداشت و برخی هم از کار برکنار شدند.

محمدجواد کولیوند در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، در رابطه با آخرین پیگیری ها درباره دو پرونده تروریستی از جمله حادثه تروریستی اهواز و ربودن مرزبانان ایرانی در پایگاه مرزی سپاه میرجاوه اظهار داشت: راجع به مرزبانان جلسه ای از سوی مجلس با وزارت کشور برگزار کردیم. جلسه شورای امنیت کشور نیز در این حوزه برگزار شد که در جلسه فوق شخصا شرکت کردم.

وی افزود: هم اکنون وزرای کشور ایران و پاکستان در ارتباط هستند و امروز نیز جلسه شورای امنیت کشور برای پیگیری موضوع مرزبانان ربوده شده در پاسگاه مرزی سپاه میرجاوه برگزار شد.

آزادسازی مرزبانان ربوده شده ایرانی در میرجاوه نزدیک است

نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و پاکستان هر دو اعلام آمادگی کرده اند که برای نجات مرزبانان با جدیت بیشتری وارد میدان شوند و در عمل نیز این اتفاق در حال رخ دادن است. تصمیماتی در درون دستگاه های اطلاعاتی امنیتی ایران و پاکستان اتخاذ شده و این تصمیمات به مرحله اجرا درآمده است.

کولیوند تصریح کرد: می توان امیدوار بود به تلاش های در دست انجام برای نجات و رهایی مرزبانان ربوده شده در میرجاوه و انشاالله آزادی این افراد نزدیک است.

تمام مرزبانان ربوده شده زنده هستند

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعات مربوط به زنده بودن مرزبانان ربوده شده همچنان تایید می شود؟ گفت: بله تمام آنها تا این لحظه زنده و در سلامت هستند.

لازم به توضیح است، در بیست و چهارم مهر ماه یک گروه تروریستی حدود  ساعت چهار تا پنج بامداد در منطقه صفر مرزی لولکدان به پایگاه مرزی سپاه پاسداران حمله کرده و تعدادی از نیروهای این پایگاه در میرجاوه را ربودند.

در این حادثه 7 تن از پرسنل سپاه، 4 سرباز وظیفه و یک نیروی کادری ناجا گروگان گرفته شدند.

جمعا 12 نفر از این پایگاه ربوده شدند و در حال حاضر به آن سوی مرز منتقل شده اند. اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی برای آزاد سازی این افراد در جریان است.

گفتنی است، منطقه صفر مرزی لولکدان مربوط به بخش ریگ ملک شهرستان میرجاوه است که در ۵۰ کیلومتری شهر میرجاوه قرار دارد.

ارائه گزارش مجلس از حادثه تروریستی اهواز به دستگاه های مربوطه

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به حادثه تروریستی اهواز که طی آن بیش از 80 شهروند بیگناه ایرانی به شهادت رسیده و یا مجروح شدند، اشاره کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی در رابطه با حادثه تروریستی اهواز تحقیق زیادی انجام داد و در نهایت گزارشی در این رابطه تهیه شده است.

کولیوند ادامه داد: گزارش فوق تهیه و تدوین و به مراجع ذیصلاح ارائه شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر کمیته ای توسط شورای امنیت کشور در وزارت کشور تشکیل شده است. ستاد مشترک نیروهای مسلح نیز کمیته ای ویژه را تشکیل داده که در آن نایب رییس کمیسیون شوراها عضو است.

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس افزود: بنابراین ابعاد مختلف و گسترده این حادثه در نهادهای مختلف حاکمیتی، اطلاعاتی و امنیتی و نظامی در حال بررسی بوده و در نهایت گزارش ها زمانی که به جمع بندی نهایی برسد، از سوی کمیسیون شوراها گزارش نهایی به مجلس ارائه می شود.

کولیوند در پاسخ به این پرسش که آیا تخلفات صورت گرفته در حادثه تروریستی اهواز نیز مورد بررسی قرار گرفته است؟ گفت: قطعا به این موضوع توجه ویژه ای شده است.

وی ادامه داد: با خاطیان حادثه تروریستی اهواز در دستگاه های مختلف برخورد شده است.

کولیوند در پاسخ به پرسش مجدد خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا از نیروهای نظامی کسی به واسطه خطا در حادثه تروریستی اهواز بازداشت شده است؟ گفت: بالاخره در هر رده ای که کار به آن رده واگذار شده، هر کسی که کاهلی کرده با او برخورد شده است. بعضی برکنار شدند. بعضی بازداشت شدند. البته باید منتظر ماند تا گزارش نهایی آماده شود و به همین دلیل پرداختن به این موضوع که چه کسانی بازداشت شدند و آیا اتهام آنها در تخلف و خطا اثبات شده و یا می شود، زود است.

بر اساس این گزارش، در روز سی و یکم اردیبهشت ماه سال جاری و در حالی که مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت هفته دفاع مقدس روبروی لشکر ۹۲ زرهی در اهواز در حال برگزاری بود، چند نفر به سمت این مراسم شلیک کردند.

بعد از اینکه افراد مسلح به محل رژه نیروهای مسلح حمله کردند و باعث زخمی و شهید شدن برخی از افراد شدند، نیروهای امنیتی و نظامی و انتظامی حاضر در منطقه به سرعت نسبت به شناسایی و انهدام تیم تروریستی حمله کننده به مراسم اقدام کرد.

مهاجمان چهار نفر با لباس نظامی بودند که دو نفر از آنها به هلاکت رسیده اند و دو نفر دیگر دستگیر شدند.

بر اثر این حادثه بیش از 80 نفر شهید و زخمی شدند.