رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: در وضعیت کنونی، صف‌بندی‌ها مشخص است و افراد یا باید در طرف دشمن باشند و یا به حمایت از کشور بپردازند و برای حل مشکلات تلاش کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در جلسه شورای پدافند غیرعامل استان قم اظهار کرد: اکنون یک تهدید کلان در کشور وجود دارد و یک استراتژی دفاعی در برابر این تهدید برنامه‌ریزی شده است و هر دستگاه و بخش یک نقش اساسی و کلیدی در این استراتژی دارد.

وی افزود: یک تهدید ترکیبی متشکل از چند حوزه عملیات روانی، شناختی، اقتصادی و امنیتی توسط دشمن علیه کشور برنامه ریزی شده است، این تهدید با تمرکز روی مردم است و بنا است روی مردم اثر بگذارد و شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های معاند وسیله اجرای این تهدیدات است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور بیان کرد: ترامپ از برجام خارج شد و احساس کرد که با خروج از برجام و تحریم می‌تواند بر کشور تاثیر بگذارد و زمینه امتیاز گرفتن بیشتر از ایران فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: استراتژی دشمن، متمرکز کردن همه فشارها در همه حوزه‌ها در زمان محدود به جمهوری اسلامی است؛ اولین اقدام دشمن ایجاد دو قطبی امنیتی و اقتصادی در کشور بود و پیش فرض دشمن این بود که با ایجاد فشار اقتصادی، جمهوری اسلامی در موضوع امنیت عقب نشینی کند.

سردار جلالی تصریح کرد: در شرایط فشار اقتصادی، یک رویکرد این بود که دولت کنار زده شود و رویکرد دیگر این بود که در کنار دولت، تشکیلاتی ایجاد شود تا اختیارات دولت محدود شود که با این دو رویکرد مخالفت شدید شد و اعلام شد که دولت با رای مردم اعتبار قانونی دارد و باید دولت مسائل و مشکلات کشور را حل کند.

وی گفت: همچنین رهبری به سه قوه تاکید کردند که تمام تلاش خود را برای حل مشکلات اقتصادی انجام دهند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار کرد: نکته دومی که آمریکایی ها از ایجاد دوقطبی به دنبال آن بودند، ایجاد فشار به منظور متقاعد کردن ایران برای انجام مذاکره بود که در این زمینه هم مقام معظم رهبری اعلام کردند که با دشمن بدعهد مذاکره نمی‌کنیم و برنامه‌های دشمن با شکست مواجه شد.

وی با بیان اینکه در وضعیت کنونی، صف‌بندی‌ها مشخص است و افراد یا باید در طرف دشمن باشند و یا به حمایت از کشور بپردازند و برای حل مشکلات تلاش کنند، افزود: دشمن به دنبال این است که با ایجاد مشکلات در زمینه مواد اولیه و مواد غذایی، باعث ایجاد فشار مردمی شود و بر همین اساس است که فعالیت‌های کشاورزی و مواد اولیه بسیار با اهمیت است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

سردار جلالی عنوان کرد: تحریم غذایی خطرناک ترین نوع تحریم برای هر کشور است و در حوزه جهاد کشاورزی سعی شده است برای تولید مواد غذایی به داخل متکی باشیم و اقلام مختلف در کشور تولید می‌شود و از این جهت مدیریت خوبی در زمینه غذایی در کشور صورت گرفته است.

وی ادامه داد: مشکل تهدید زیستی یک مسأله جدی و مهم در استان قم است، یک مشکلی که در قم وجود دارد، استقرار دام‌ها در داخل شهر است و همچنین در مجتمع دامشهر نیز دام‌ در محیط مسکونی قرار دارد، برهمین اساس باید ارتباط دام با شهر و روستا قطع شود، زیرا سلامت مردم در شرایط موجود بسیار در خطر است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور بیان کرد: اغلب بیماری‌های مشترک انسان ودام، دست ساز است و امکان دارد دشمن از این طریق به کشور ضربه بزند و در همین جهت باید پیشگیری‌های لازم انجام شود.

وی گفت: به دلیل شرایط ویژه استان قم، سازمان پدافند غیرعامل آمادگی دارد با همکاری اداره کل دامپزشکی استان قم، آزمایشگاه‌های استان را از سطح دو به سطح سه ارتقا دهد.