یکی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: احزاب در ایران بیشتر کارکرد محملی دارند.

منصور حقیقت پور در گفتگو با خبرنگار احزاب خبرگزاری موج، اظهار داشت: اگر در کشور ما قائده حزب و فعالیت های حزبی را قبول داریم، پس باید بپذیریم که حزب پیروز، از نیروهای خودش در ساختار مدیریت استفاده کند.

وی افزود: در دنیا نیز شرایط به همین صورت است و معمولا احزاب فعال هستند و پس از پیروزی از نیروهای خود استفاده می کنند. اما نکته ای که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است که در کشورهای دیگر، احزاب به صورت ساختاری و از پایه رشد کرده و جایگاه واقعی خود را به دست آورده اند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: متاسفانه تا به امروز در کشور ما حزب ها به دلیل بدنامی هایی که قبل از انقلاب وجود داشت و برخی ناکارآمدی ها پس از انقلاب، نتوانستند اعتماد مردم را جلب کنند، به همین خاطر احزاب بیشتر کارکرد محملی دارند، تا حزبی.

حقیقت پور گفت: وقتی حرف از حزب در انتخابات مطرح می شود، به این معنی است که مانیفست حزب، برنامه ها و ایده ها از پیش مشخص شده و مردم به برنامه رای دهند و نه به چهره هایی که از کاندیدا حمایت می کنند.

نظر حقیقت پور درباره احزاب ایران

وی افزود: اگر به ساختار چینش مدیران در کشور دقت کنیم، می بینیم که بیشتر به صورت محملی انجام می شود و در دولت فعلی بیشتر از یک حزب هستند، اما احزاب دیگر نیز حتی از جریان اصولگرایی در میان وزرا دیده می شوند.

حقیقت پور تاکید کرد: این شرایط نشان می دهد که ما به صورت نیم بند از جریان های حزبی استفاده می کنیم و به همین دلیل ترکیب مدیران ما از عناصر و آدم ها و اکثریتی است که به یک جریان فکری پاسخگو نیستند و به همین دلیل نمی توان آنها را بر اساس چارچوب های فکری یک جریان سیاسی مورد پاسخگویی قرار داد.

وی ادامه داد: ما یا باید به رفتار و قوائد حزبی تن بدهیم و یا به طور کامل این شیوه را فراموش کرده و از شایسته ها با هر گرایش فکری در حکومت استفاده کنیم. امام خمینی (ره) دقیقا همین شیوه را داشتند و می دیدیم که روحانیون اعم از چپ و راست در کنار امام خمینی (ره) حضور داشتند.

این نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: به دلیل اینکه احزاب در کشور ما به جایگاه واقعی نرسیده اند، باید از ظرفیت های شایسته سالاری استفاده کنیم و هر کسی که دارای شایستگی اداره امور است، در ساختار مدیریتی مورد استفاده قرار گیرد.

حقیقت پور گفت: متاسفانه امروز ما در انتخاب مدیران به صورت محملی عمل کرده و به نوعی بازار مشترک داریم. علت این است که از ابتدا آقای روحانی آمادگی رییس جمهور شدن را نداشت و بیشتر به عنوان نفر جایگزین مرحوم هاشمی وارد میدان شد و خودش هم انتظار نداشت که رییس جمهور شود.

وی افزود: به همین دلیل آقای روحانی وقتی رییس جمهور شد، به نوعی غافلگیر شد و از همین روی است که می بینیم درگیری چهار وزیر به صدا و سیما و مطبوعات کشیده می شود. علت این است که این وزرا بر اساس یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده وارد کابینه نشدند و هر کدام دیدگاه های خودشان را دارند.