عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: زندگی اشرافی هیچ سازگاری با روحیه انقلابی ندارد.

ولی الله نانواکناری در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج اظهار داشت: در شرایط فعلی که کشور با مشکلات زیادی به ویژه در حوزه های اقتصادی روبه رو است، باید چند کلید واژه را تعریف کنیم که عبارتند از دو کلید واژه مهم روحیه و مدیریت انقلابی و دوم کلید واژه آتش به اختیار بودن. باید این دو کلید واژه به درستی معنی شود.

وی افزود: از نظر من انقلابی بودن یعنی تلاش در جهت خدمت به مردم، رسیدن به یک جامعه مطلوب با ایثار و از خودگذشتگی. هر کسی این شیوه را کارهای خود رعایت کند و چنین روحیه داشته باشد، یک نیروی انقلابی است.

نماینده مردم بابلسر در مجلس تصریح کرد: اگر داشتن روحیه خدمت، تلاش برای رسیدن به جامعه مطلوب و ایثار و از خودگذشتگی را معیار قرار دهیم، می توانیم ارزیابی کنیم که چه کسانی انقلابی عمل می کنند و چه کسانی شیوه های دیگری دارند.

نانواکناری گفت: حال این پرسش مطرح می شود که آیا طی چهل سال اخیر ما بهره مندی از روحیه انقلابی در مدیریت را تجربه کرده ایم؟ پاسخ به طور قطع مثبت است. چرا که ما در دوران دفاع مقدس شاهد مدیریت و حرکت انقلابی بودیم. برای دفع تجاوز دشمن عزیزترین و رشیدترین و دلاورترین جوانان ما از جان خود گذشتند. بر روی مین رفتند. روی سیم خاردارها خوابیدند تا یک  گردان از روی بدن آنها عبور کرده و عملیات علیه دشمن انجام شود.

وی افزود: نتیجه روحیه و مدیریت انقلابی در دوران دفاع مقدس این بود که شرق و غرب برای آسیب رساندن به ایران اسلامی وارد میدان شدند، اما دشمنان به شکست و تباهی کشانده شدند. امروز دیگر نباید تجربه گذشته را تجربه کنیم. بلکه وقت عمل است. نباید تجربه مدیریت جهادی و انقلابی دوران دفاع مقدس را یک بار دیگر تجربه کنیم. بلکه باید آن تجربه ها را در میدان عمل و اینبار در حوزه مدیریت کشور عملیاتی سازیم.

نظر نانواکناری درباره روحیه انقلابی

مسیری که می رویم، مسیر انقلابی نیست

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه آیا مسیری که امروز در کشور در حال طی شدن است، در همین راستا است؟ گفت: اگر ما مسیر درستی طی می کردیم و انقلابی بودیم که مقام معظم رهبری فریاد نمی زدند انقلابی عمل کنید. معلوم است انقلابی عمل نکرده ایم که ایشان به طور مکرر تذکر و هشدار می دهند که باید انقلابی عمل کرد.

نانواکناری اظهار داشت: مصلحت در جهت تامین منافع گروه ها و سازمان ها و احزاب که نگاه انقلابی نیست. از سوی دیگر همه را به یک نگاه غیر انقلابی داشتن سوق می دهیم که این مصلحت کشور نیست. ما اگر همان تجربه گذشته را عملیاتی کنیم، به طور قطع مشکلات را برطرف کرده و مطمئن باشید، اگر آمریکا با همه توان و خوی استکباری اش به میدان بیاید و کشورهای دیگر را هم علیه ما متحد کند، باز هم شکست خواهند خورد.

وی افزود: در جنگ اقتصادی امروز بیش از گذشته به روحیه و مدیریت و مدیران انقلابی نیاز داریم و اگر این روحیه را داشته باشیم، جنگ اقتصادی را هم مانند جنگ نظامی با پیروزی پشت سر می گذاریم.

نظر نانواکناری درباره روحیه انقلابی

در دوران دفاع مقدس کسی به دنبال حقوق نجومی نبود

نانواکناری با ذکر خاطراتی از دوران دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس زمانی که ما در جهاد سازندگی، در جبهه های جنگ و یا در بسیج بودیم، بچه های ما حقوق نمی گرفتند و حتی برخی روی آن را نداشتند که به اندازه نیازشان درخواست حقوق کنند. اما امروز تلاش می کنیم بیشتر از بقیه حقوق و پاداش و مزایای نجومی بگیریم. این روحیه انقلابی نیست.

وی تصریح کرد: پس روحیه انقلابی وجود ندارد و چون روحیه انقلابی نداریم این عقب افتادگی ها را شاهد هستیم. امروز همه تلاش می کنیم که به جای حقوق 5 میلیونی، 10 میلیون حقوق بگیریم. تازه به این هم راضی نیستیم. این شیوه ها نشان می دهد که روحیه انقلابی در جامعه حاکم نیست.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا با زندگی اشرافی می توان انقلابی عمل کرد؟ گفت: هیچ تناسبی میان روحیه انقلابی و زندگی اشرافی وجود ندارد و این دو اساسا با هم سازگار نیستند. زمانی می توانیم بگوییم انقلابی هستیم که معیارهای انقلابی بودن را در خود تقویت کرده باشیم و اگر این معیارها را داشته باشیم، در مقابله با نابسمانی های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی آتش به اختیار تازه مفهوم پیدا می کند.

آتش به اختیار بودن به معنی بی قانونی نیست

نانواکناری ادامه داد: وقتی روحیه انقلابی داشته باشیم و این روحیه در جامعه نهادینه شده باشد، آن زمان است که در صورت مشاهده ناهنجاری ها، آتش به اختیار عمل می کنیم. بر اساس قانون هم عمل می کنیم. آتش به اختیار بودن به معنی بی قانونی و فراتر از قانون عمل کردن نیست و یک نیروی انقلابی اتفاقا آتش به اختیار عمل می کند و این اقدام وی در چارچوب قانون است.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج که کجا اشتباه کردیم؟ گفت: در همه زمینه ها اشتباه کردیم. از زمانی که جنگ تمام شد، اشتباهات از همان نقطه آغاز شد. زمانی که جنگ تمام شد به دنبال رفاهیات رفتیم. گفتیم که تهران جای سرمایه داران و اشرافان است. گفتیم باید خانه وسیع و ماشین لوکس داشته باشیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه کسی مخالف این نیست که عموم مردم خانه وسیع و ماشین لوکس داشته باشند، تاکید کرد: اما این پرسش مطرح می شود که خانه ها و ماشین های لوکس در اختیار چه کسانی قرار دارد؟ آیا عموم مردم از آن برخوردار هستند؟ چه کسانی دنبال خرید هزاران سکه هستند؟ چه کسانی دنبال ارزهای آن چنانی هستند؟ این کارها که با روحیه انقلابی سازگاری ندارد.

نانواکناری گفت: اینجا بود که مردم انتظار داشتند دستگاه قضایی خوب عمل کند که نکرد. اینجا است که انتظار داشتیم دولت خوب عمل کند که دولت ها خوب عمل نکردند. خودشان این زمینه ها را فراهم کردند. اینجاست که به مجلس انتقاد می شود چرا انقلابی عمل نمی کنید. همه مقصریم. هر کس به سهم خود مقصر است.

وی تاکید کرد: مگر تشکیلات قضایی مسوولیت ندارد از فساد جلوگیری کند؟ نباید بعد از اینکه جرم واقع شد، وارد شویم. مگر دولت مسوولیت ندارد؟ کار نکردند و کار نکردیم و چون کاری نکردیم و به فرمان ولایت گوش ندادیم، به دردهای امروز مبتلا شدیم و آسیب آن را بیش از همه مردم می بینند که اتفاقا روحیه انقلابی دارند و انقلابی عمل می کنند.