یکی از طراحان اصلی طرح منع بکارگیری بازنشستگان گفت: شاهد تلاش های زیادی برای دور زدن قانون و حضور دوباره بازنشستگان بر مسند قدرت هستیم.

سیداحسان قاضی زاده هاشمی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، در پاسخ به این پرسش که قانون منع به کارگیری بازنشستگان در اجرا به چه مرحله ای رسیده است؟ اظهار داشت: این قانون به طور قطع اجرا می شود. با نهادهای نظارتی از جمله دیوان محاسبات، بازرسی و دیگر دستگاه ها در حال بررسی و رصد اجرای قانون هستیم و امیدواریم همه دستگاه ها از اجرای قانون خودداری نکنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعاتی دارید چه تعداد نیروی بازنشسته به واسطه اجرای این قانون از کار برکنار شده اند؟ گفت: بخشی خودشان استعفا داده اند. به عنوان نمونه در وزارت صنایع و شرکت های بزرگ وابسته به حوزه معدن و صنعت، فدراسیون های ورزشی، شهرداری ها مدیران بازنشسته استعفا داده اند.

عضو فراکسیون جوانان مجلس تصریح کرد: برای بخشی از مدیران بازنشسته نیز ابلاغ بازنشستگی به تاریخ 24 آبان ماه سال جاری صادر شده است و از این تاریخ به بعد دیگر به صورت رسمی بازنشسته هستند.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه با اجرای کامل قانون فوق چه تعداد نیرو بازنشسته می شوند؟ گفت: آمارها متفاوت است. برخی از دستگاه ها می گویند که 49 نیروی بازنشسته  دارند، برخی می گویند 60 نیرو داشته اند. به همین دلیل نمی توان گفت که مثلا تا امروز چند نفر بازنشسته شده اند. لذا باید مرحله به مرحله کار را جلو ببریم. از خبرنگاران انتظار داریم فرصتی به ما بدهند تا مرحله نخست کار جلو برود و سپس اعلام می کنیم که در مرحله اول چند نفر بازنشسته شده اند.

200 مقام عالی رتبه به طور قطع بازنشسته هستند و از کار کنار می روند

وی ادامه داد: آنچه که به طور دقیق در حال حاضر می توان گفت این است که تنها 200 مقام عالی رتبه به طور قطع بازنشسته هستند و از کار کنار می روند. این مقامات عبارتند از معاون وزیر، سفیر، استاندار و مدیران همطراز. اما آمارها فراتر از این اعداد و ارقام است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان تا این لحظه با قدرت اجرا شده است، گفت: ما تنها به دنبال بازنشسته کردن مدیران و مقامات عالی رتبه نبودیم. بلکه این قانون باید در تمام دستگاه ها و نهادها اجرایی شود و مستثنی هم نداریم.

 

قاضی زاده هاشمی گفت: به عنوان مثال در شهرداری ها نیروهای بسیاری به عنوان بازنشسته مشغول کار هستند که باید جای خود را به نیروهای جوان و خلاق و کارآمد بدهند.

دوستان شهرداری تهران انواع تلاش را برای ماندن افشانی انجام داده اند، اما ...

وی در خصوص رایزنی های شهرداری تهران برای ماندن افشانی نیز گفت: دوستان انواع تلاش ها را می کنند تا شهردار تهران باقی بماند. حتی تماس های شبانه با برخی از نمایندگان برقرار می کنند. این تلاش ها تا همین الان هم ادامه دارد.

نماینده مردم فریمان در خانه ملت تاکید کرد: البته این تلاش ها برای خودشان خوش فرجام نبوده است. چرا که ما مستثنی نمی پذیریم و بیشتر خودشان از این تلاش ها ضرر می کنند و باید به قانون تن بدهند.

قاضی زاده هاشمی گفت: بالاخره مردم رفتار ما را شاهد هستند و می بینند که در برابر قانون چگونه عمل می کنیم و تا چه اندازه به قانون مداری پایبند هستیم.

وی افزود: در دستگاه های دیگر نیز رفتارهای مشابهی را شاهد هستیم. متاسفانه تلاش های زیادی برای دور زدن قانون صورت می گیرد، اما به مردم وعده می دهیم که با تمام توان قانون منع بکارگیری بازنشستگان را اجرا خواهیم کرد و دستگاه های نظارتی و در راس همه آنها مجلس، بر اجرای صحیح قانون نظارت خواهد داشت.

نگفتیم از تجربیات افراد کارآمد استفاده نشود

این طراح طرح منع بکارگیری بازنشستگان در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه چگونه می توان از حجم زیاد تجربه  ای که با بازنشسته شدن مدیران از چرخه مدیریت کشور حذف می شود، به نحوه دیگری استفاده کرد؟ گفت: این افراد می توانند در قالب ستاد مشاوره در وزارتخانه ها و دستگاه ها حضور داشته و با یک سوم حقوق به وزارتخانه و یا دستگاه مربوطه مشاوره بدهند.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: هرگز ما نگفتیم از تجربیات افراد کارآمد و متخصص استفاده نشود و کسی جلوی استفاده از تجربه مدیران با سابقه را نگرفته است. منتهی باید جا را برای جوانان و استفاده از ظرفیت و خلاقیت و توان نسل جوان هم باز کرد.

وی در پایان گفت: به عنوان نمونه یکی از کارشناسان پیشنهاد راه اندازی کانون های تخصصی بازنشستگان را در وزارتخانه ها و دستگاه ها ارائه داده و با اجرای چنین پیشنهادهایی از تجربه افراد محروم نمی شویم.