عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط فعلی چاره ای به غیر از سهمیه بندی بنزین نداریم.

علی ادیانی راد در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت ارز و تفاوت فاحشی که بین قیمت بنزین و انواع سوخت در داخل با کشورهای خارجی ایجاد شده، شاهد افزایش قاچاق سوخت و فرآورده های نفتی در کشور هستیم.

وی افزود: برای قطره قطره بنزین، سرمایه کلانی از بیت المال هزینه می شود و طبیعی است هیچ کشوری حاضر نیست که سرمایه های آن کشور به راحتی و توسط عده ای سودجو به راحتی قاچاق شود.

نماینده مردم قائمشهر در خانه ملت تصریح کرد: بنابراین در شرایط فعلی منطقی است که راهکارهایی برای جلوگیری از قاچاق سوخت در کشور پیش بینی و با انجام آن مانع از خروج سرمایه های کشور شویم.

نظر ادیانی راد درباره سهمیه بندی بنزین

ادیانی راد در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه شایعاتی مبنی بر دو نرخی شدن و افزایش قیمت بنزین مطرح است و آیا تنها راه مقابله با قاچاق افزایش قیمت کالا است؟ گفت: به طور قطع افزایش قیمت تنها راهکار نیست و در مجلس و دولت نیز کسی نمی خواهد تنها با افزایش قیمت بنزین مانع از قاچاق سوخت شود.

وی ادامه داد: در کنار هزینه سنگینی که هر روز بابت قاچاق بنزین از مرزهای کشور به ویژه مرزهای شرقی می دهیم، هزینه هنگفتی نیز صرف تجهیز نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و نظامی و انتظامی و به کارگیری نیروی انسانی متعدد می کنیم که همه اینها هزینه های بسیاری است که از بیت المال صرف شده و می تواند در حوزه های مختلف و مهمی چون افزایش امنیت مرزها، آموزش و یا بهداشت هزینه شود.

نظر ادیانی راد درباره سهمیه بندی بنزین

عضو کمیسیون انرژی افزود: یکی از راهکارهایی که در حال حاضر پیرامون آن در مجلس و دولت بحث و بررسی می شود و هنوز هیچ مطلبی قطعی نشده، موضوع استفاده مجدد از کارت های سوخت خودروهای سواری، وانت بارها، کامیون ها و خودروهای عمومی مانند آژانس ها است.

ادیانی راد گفت: البته اطلاع رسانی در این زمینه ها پیش از قطعی شدن تصمیم های کلان، جامعه را سردرگم می کند و به همین دلیل بهتر است تا رسیدن به نقطه نظر مشترک و تصمیم قطعی، سکوت کرد.

وی بیان داشت: آنچه که قطعی بوده، این است که در حال حاضر و با توجه به شرایط فعلی ما چاره ای به غیر از سهمیه بندی بنزین و استفاده از کارت های سوخت نداریم.

ادیانی راد در خصوص دو نرخی شدن قیمت بنزین نیز گفت: مباحثی در این حوزه مطرح شده، اما قطعی نیست و نباید جامعه را نگران کرد.