رییس مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه کشورهای منطقه و تبادلات تجاری بین کشورهای اوراسیا از اهداف سفر به ترکیه است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی پیش از سفر به ترکیه برای شرکت در اجلاس بین المجالس کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در خصوص اهداف این سفر گفت: سفر به ترکیه از امروز آغاز می شود و تا فردا شب به طول می انجامد.

رییس مجلس شورای اسلامی، افزود: این سفر به پیشنهاد و طراحی رئیس پارلمان دومای روسیه و کره جنوبی که از مدت‌ها پیش انجام شده مربوط می‌شود، بر این مبنا که کشورهای منطقه اوراسیا جلساتی با یکدیگر داشته باشند و اقتصاد و توسعه کشورهای منطقه اوراسیا را با رایزنی با یکدیگر انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه ابتدا تعداد اعضایی که به این اجلاس پیوستند محدود بوده اما بعد از مدتی دایره آن وسیع‌تر شده و در حال حاضر به بیش از 40 کشور رسیده است، ادامه داد: منطقه اوراسیا یکی از مکان‌هایی است که باید به آن توجه کرد و اتفاق نظر بین ایران و روسیه در زمینه توسعه همکاری ها نیز در این قالب است.

لاریجانی با بیان اینکه این اجلاس، سومین اجلاس مرتبط با این موضوع است، اظهار کرد:​ ابتدا اجلاس‌هایی در روسیه و کره جنوبی برگزار شده و در حال حاضر نیز قرار است این اجلاس در ترکیه برگزار شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در خصوص اهداف سفر، افزود: تمرکز اهداف سفر توسعه کشورهای منطقه و تبادلات تجاری بین این کشورها است.

وی با بیان اینکه پارلمان‌ها نیز باید تلاش کنند زمینه‌های این اقدام و روابط را از نظر مسیر قانونی و تعاملاتی که با دولت‌هایشان دارند، تسهیل کنند، ادامه داد: برگزاری این اجلاس، ایده خوبی است و اگر سامان یابد یکی از نهادهای بسیار خوب در منطقه اوراسیا می شود که می توان از آن استفاده کرد.

لاریجانی تاکید کرد: ​از زمانی که دومای روسیه این موضوع را با ایران مطرح کرده است، ما از آن استقبال کردیم و از اولین کشورهایی بودیم که در این زمینه به صورت فعال ظاهر شده ایم.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه​ شرکت در این اجلاس فرصت خوبی است تا با رؤسای مجالس کشورهای حاضر گفت‌وگو داشته باشیم، تصریح کرد: دیدارها و گفت‌وگوهای ما از عصر امروز آغاز می‌شود و تا فردا شب ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

علی لاریجانی به آنتالیا می رود