سفیر ایران در لندن با اشاره به رای دیوان بین المللی لاهه درباره شکایت ایران از دولت ترامپ گفت: آمریکا پیش از این به پیمان مودت در اختلاف با ایران استناد کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، به دنبال صدور شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم های جدید به دیوان بین المللی لاهه و صدور رای ابتدایی این دیوان به نفع ایران، اظهاراتی درباره مستندات کشورمان به ویژه پیمان مودت میان دو کشور ایران و آمریکا در رسانه ها مطرح شده است.

در همین ارتباط حمید بعیدی نژاد در توییتر نوشت: عهدنامه مودت ایران و آمریکا هنوز دو سال از کودتا نگذشته بود که برای تثبیت شاه و توسعه قدرت سیاسی و اقتصادی آمریکا در ایران منعقد شد.

وی ادامه داد: با وجود مودتی که بعد از انقلاب بین دو‌کشور نبود، آمریکا در مواردی مثل گروگانگیری (تسخیر لانه جاسوسی)، ایران را به اتهام نقض همین معاهده به دادگاه بین المللی کشانید.

سفیر ایران در لندن افزود: ایران هم در قضیه حمله به ایرباس و حمله به سکوهای نفتی، آمریکا را به نقض این معاهده متهم نمود. دیوان در تمامی موارد از جمله شکایت اخیر ایران، با تایید استنادات دو دولت طرف قرارداد و ورود به بحث محتوایی در بررسی نقض مفاد قرارداد، اعتبار این معاهده حقوقی را احراز نموده است.

بعیدی نژاد تاکید کرد: خوی استکباری آمریکا نتوانست این را تحمل کند که ایران هم می تواند از پیمان مودت برای حفظ حقوق خود استفاده کند و حتی حمایت دیوان بین المللی دادگستری در محکومیت اقدامات ظالمانه آمریکا در تحمیل تحریم ها را هم بدست آورد. لذا با دستپاچگی تمام، خارج شدن خود از معاهده را اعلام کرد.