نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی سرمایه گذاری در بازار ارز خطرپذیری بالایی دارد، گفت: قیمت واقعی ارز 7 تا 9 هزار تومان است.

سیدحسن حسینی شاهرودی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج اظهار داشت: در زمان اوج اخلال در بازار سکه و ارز بارها تاکید کردیم که این بازار، فضای مطمئن و با ثباتی برای سرمایه گذاری نیست.

وی افزود: بازار ارز و سکه قابل اطمینان نیست و برای سرمایه گذاری بسیار پر ریسک و پرخطر است.

نماینده مردم شاهرود در خانه ملت تصریح کرد: در آن زمان اعلام کردیم که باید تنها افرادی که نیاز به تامین فوری ارز دارند، اقدام به خرید کنند. گروه هایی که برای تامین مواد اولیه، ماشین آلات و یا تامین هزینه های دانشجویی ارز می خواهند، باید از این بازار خرید می کردند و خرید ارز و سکه در اوج نوسانات برای سرمایه گذاری دارای خطرپذیری بسیاری است.

حسینی شاهرودی گفت: متاسفانه شاهد هجوم برای خرید سکه و ارز در این فضا بودیم و بسیاری از افرادی که دارای تحلیل صحیح از فضای اقتصادی نبوده و سرمایه اندکی داشتند، سرمایه خود را برای خرید ارز و سکه هزینه کرده و امروز با مشکل افت شدید قیمت ها مواجه شدند.

سید حسن حسینی شاهرودی

وی ادامه داد: ما شاهد هستیم که عده ای پس انداز اندک خود را وارد بازار کرده و یا ماشین خود را فروخته و ارز خریدند و اقدام آنها عامل روانی مهمی در افزایش کاذب قیمت ها بود.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: همان زمان اعلام کردیم که این قیمت ها کاذب است و به زودی قیمت دلار فروکش می کند. حتی هشدار دادیم که افول قیمت دلار، ممکن است برای عده ای وحشتناک باشد.

دخالت بانک مرکزی در بازار ارز، دخالت مثبت بود

حسینی شاهرودی تصریح کرد: به هر حال شاهد کاهش قیمت ارز هستیم که این اقدام با دخالت مثبت بانک مرکزی در روزهای اخیر رخ داده است و اجازه نداد که قیمت ارز کمتر از 10 تا 11 هزار تومان باشد. این در حالی است که قیمت واقعی ارز در شرایط فعلی 7 تا 9 هزار تومان است.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه در حالی که قیمت دلار در کانال قیمتی 8 تا 9 هزار تومان توسط دلال ها در مناطق مختلف کشور خرید و فروش می شد، چرا ناگهان بانک مرکزی اعلام کرد که دلار شهروندان را با قیمت 11 هزار تومان خریداری می کند؟ و چرا این اقدام را مثبت می دانید؟ گفت: اتفاقا به همین دلیل است که معتقدیم اقدام بانک مرکزی مثبت بود، چرا که دست دلال ها را کوتاه کرد.

نظر حسینی بوشهری درباره کاهش قیمت ارز

نماینده شاهرود مجلس ادامه داد: دلال ها وقتی ارز مردم را خریداری می کنند، این ارز را در اقتصاد کشور به حرکت در نمی آورند، بلکه آن را نگاه داشته و در یک زمان دیگری دوباره بحران سازی می کنند. بانک مرکزی برای جلوگیری از بحران سازی دوباره دلال ها و واسطه ها وارد میدان شد و اعلام کرد که دلار و ارز مردم را با قیمت بیشتری خریداری می کند.

حسینی شاهرودی گفت: اگر این اقدام صورت نمی گرفت، دلار مردم توسط دلال ها و واسطه ها جمع آوری و دوباره بحران دیگری در کشور ایجاد می شد.

بانک مرکزی با هدف قطع دست دلالان وارد میدان شد

وی اظهار داشت: بانک مرکزی و دولت حاضر شدند با قیمتی بیشتر از بازار، ارز مردم را خریداری کنند تا اگر قرار است کسی متضرر شود، این فرد دولت باشد و مردم کمتر ضرر کرده و از سوی دیگر دست دلال ها و واسطه ها قطع شود.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: قیمت ارز در فضای معمولی و به دور از التهاب و با توجه به تورم 10 درصدی، حدود 7 تا 9 هزار تومان است.

حسینی شاهرودی افزود: بنابراین هرگونه سرمایه گذاری در این بخش، بسیار پرخطر و با ریسک بالا محسوب می شود و عقلانی نیست که مردم سرمایه های اندک خود را تبدیل به ارز و سکه کرده و ارز کشور را از چرخه اقتصادی کشور خارج کنند.

وی بیان داشت: این اقدام برای اقتصاد کشور نیز خسارت به بار می آورد، زیرا ارزی که باید در اقتصاد و در چرخه تولید و واردات و صادرات هزینه شود، به گاوصندوق ها رفته و هیچ بازدهی برای اقتصاد کشور نخواهد داشت.

حسینی شاهرودی تاکید کرد: از التهاب بازار ارز، دلال ها و واسطه ها سودهای کلان بردند و در نهایت مردم متضرر شدند و امیدواریم با اقدامات دولت، هر چه سریع تر این بازار ساماندهی شود.

وی در پایان گفت: پیش بینی این است که در روزهای آینده، قیمت های کاذب در بازار ارز و سکه تا حد زیادی از بین رفته و شرایط منطقی تری را بر بازار شاهد باشیم.