نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برخی اقدامات مجلس از جمله درباره FATF و همچنین استیضاح وزیر صنعت دارای ابهام است.

سیدحسن حسینی شاهرودی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، با اشاره به عدم بررسی استیضاح وزیر صنعت در مجلس گفت: قرار بود که دولت مجددا تغییراتی در ساختار وزارتخانه های صنعت، کار و راه و شهرسازی انجام شود.

وی افزود: شاید یکی از دلایل توقف استیضاح وزیر صنعت در مجلس همین نکته بوده است.

نماینده شاهرود در مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا توقف استیضاح وزیر صنعت در شرایطی که محمد شریتعمداری از حضور در جلسه کمیسیون تخصصی خودداری کرده، قانونی است؟ گفت: این موضوع را باید هیات رییسه مجلس پاسخ دهد که چرا موضوع را متوقف کرده است. حسینی شاهرودی تصریح کرد: از سوی دیگر کمیسیون صنایع و معادن نیز باید توضیح دهد که آیا گزارش عدم حضور وزیر در جلسه کمیسیون را به هیات رییسه تقدیم کرده است و یا خیر. به هر حال این موضوع که طرح استیضاح وزیر صنعت در مجلس مطرح نمی شود، جای سوال و ابهام دارد و هیات رییسه باید پاسخگو باشد.

مجلس در جلسه غیرعلنی با تفکیک وزارتخانه ها مخالفت کرده است

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار موج مبنی بر اینکه نظر مجلس درباره تفکیک سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی که امروز در جلسه غیر علنی مجلس مطرح شد، چیست؟ گفت: امروز این موضوع مطرح شد و نمایندگان در جلسه غیر علنی رای گیری استمزاجی داشتند و در نهایت اکثریت وکلای ملت با آن مخالفت کردند.

نظر حسینی بوشهری درباره FATF

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: نتیجه رای گیری نشان داد که مجلس تفکیک هیچ یک از این سه وزارتخانه را در شرایط فعلی به صلاح نمی داند.

حسینی شاهرودی ادامه داد: علت این است که مجلس تغییر ساختار دولت را به عنوان موضوع مهم روز نمی داند و موضوعات دیگری را دارای اهمیت دانسته و انتظار دارد که دولت به این مسائل توجه داشته باشد.

متاسفانه امروز شاهد اقدام دارای ابهام هیات رییسه در مورد FATF بودیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سرانجام لوایح چهارگانه در مجلس اشاره کرد و گفت: امروز لایحه بسیار مهم و حیاتی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس در حال بررسی بود که لایحه بسیار جامعی است و تصویب آن بخش مهمی از مشکلات کشور را برطرف می کرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: متاسفانه در حین بررسی موضوعی مطرح شد و آقای لاریجانی گفت که لایحه باید بیشتر در کمیسیون تخصصی بررسی شود و این موضوع را به رای گذاشت که نمایندگان با آن مخالفت کردند.

حسینی شاهرودی افزود: به هر حال لایحه طبق روال عادی در حال بررسی بود که یک ساعت بعد نماینده دیگری اخطاری را مطرح و اینبار اخطار در زمان ریاست آقای مطهری به رای گذاشته شد و با موافقت نمایندگان، لایحه مهم مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دستور کار کنار گذاشته شد و به کمیسیون تخصصی بازگشت.

وی ادامه داد: این اقدام هیات رییسه دارای ابهام است. چرا که روند کاری جلسه طبق روال عادی در حال انجام بود و شخص رییس مجلس موضوعی را مطرح و تاکید کرد که در تدوین لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید قوه قضاییه هم نظر می داد. این موضوع به رای گذاشته شد و رای نیاورد.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: ما می گفتیم در تمام جلسات کمیسیون نماینده رسمی قوه قضاییه حضور داشته، نظر داده است و نظرات وی نیز در مواردی مورد پذیرش قرار گرفت.

حسینی شاهرودی گفت: بعد از ساعاتی مجددا دیدیم آقای مطهری که در نبود آقای لاریجانی رییس مجلس بود، این اقدام را تکرار کرد و تذکر یکی از نمایندگان را به رای گذاشت و بار دوم اخطار رای آورد و موضوع به کمیسیون ارجاع داده شد.

وی بیان داشت: انتقاد ما این است که چرا برای بار دوم اخطار را به رای گذاشتید؟ گفتند اظهارات رییس مجلس اخطار نبود و تذکر بود. ما گفتیم اگر تذکر بود، چرا به رای گذاشتید؟ اخطار را باید به رای می گذاشتید و نه تذکر نمایندگان را.

نماینده شاهرود در خانه ملت افزود: متاسفانه به انتقادها توجهی نشد و سپس شاهد اعتراض و انتقاد بسیاری از نمایندگان بودیم و در نهایت نیز با یک اقدام ابهام آمیز لایحه مهم مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دستور کار مجلس خارج شد.

حسینی شاهرودی گفت: حال با خارج شدن این لایحه از دستور کار، FATF  و CFT فرصت طرح در مجلس را در هفته آینده را پیدا کرده و روز یکشنبه آینده در صحن مجلس بررسی می شود.