کارشناس مطالعات جهان افزود: شاهد افول آمریکا هستیم و برخی سخن از فروپاشی آمریکا دارند که البته افول آمریکا موضوعی بود که ترامپ خود مدعی شد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، فواد ایزدی، استاد مطالعات جهان پیرامون نقش آمریکا در بی اعتباری و ناکامی سازمان ملل را در برنامه زنده رو در رو شبکه چهار سیما اظهار کرد: ترامپ با طرح مسائلی چون رقابت و ملی گرایی تلاش کرد تا عنوان کند که نهادهای بین المللی ضد آنها عمل می کنند.

وی خاطر نشان کرد: این حرکت از زمان ریگان، بوش پدر و دیگر روسای جمهور این سیاست ها مطرح بوده و در زمان ترامپ به اوج خود رسیده و اتفاقی افتاد که آمریکایی ها دارند متفاوت از دیگران صحبت می کنند.

این کارشناس مطالعات جهان با طرح این موضوع که شاهد افول آمریکا هستیم و برخی سخن از فروپاشی آمریکا دارند که البته افول آمریکا موضوعی بود که ترامپ خود مدعی شد برای جلوگیری از افول آمریکا و نجات آمریکا به میدان سیاست آمده است.

مسعود گودرزی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این رابطه عنوان کرد: به نوعی شعارهای روسای جمهور آمریکا در دوره های مختلف جنبه های ملی گرایانه داشته و تلاش داشتند تا با نگاه آمریکاگرایی مشکلات خود را حل کنند با این حال بیشترین مداخلات را در خاورمیانه هم داشتند.

وی در رابطه با سخنان و ادبیات ترامپ در جلسه عمومی سازمان ملل بیان کرد: بر اساس محتوای سخنان ترامپ لحن تهدید را حتی خطاب به شرکای خود به کار برد و نشان می دهد آمریکا در مسیری قرار گرفته است که می خواهد که شکست های انتخاباتی خود را با هزینه از سازمان های بین المللی جبران کنند.

ایزدی در رابطه با تفاوت خواهی آمریکایی ها بیان کرد: ادبیات آمریکایی ها این است و ترامپ هم تناقض یکجانیه گرایی و عملکرد او مشهود است و بر همین مبنا در مقر سازمان ملل به او خندیدند.

 

آیا این روند آمریکا آنها را منزوی خواهد کرد؟

وی همچنین عنوان کرد: ادبیات آمریکایی ها نسبت به ایران خیلی تند شده و در سازمان ملل در این رابطه مقبولیت وجود ندارد و این به نفع ماست.

 گودرزی در پاسخ به این سوال که این روند آمریکا آنها را منزوی خواهد کرد؟ بیان کرد: اگر ما بپذیریم که آمریکا اقداماتی انجام می دهد که با دیگر کشورها همراهی ندارد در عرصه اقتصادی و سیاسی به دلیل مشکلاتی که در داخل هم دارد توسط رقبا کنار گذاشته می شود.

وی افزود: در وضعیت فعلی آن ندایی که آمریکا قبلا داشت و کشورهای دیگر را زیر یک چتر جمع می کرد، آن صدا دیگر وجود ندارد.

ایزدی در خصوص 23 تریلیون بدهی آمریکا عنوان کرد: با تعرفه ای که به کالای چینی اختصاص داد و حتی به همسایه خود کانادا رحم نکرد و کسانی که به ترامپ رای دادند تا حدودی پای رای خود هستند و ترامپ اگر بتواند این افراد را حفظ کند در انتخابات کنگره هم موفق خواهد شد.

وی تصریح کرد: ترامپ اعتقادی به دیپلماسی عمومی ندارد و فکر می کند با همین نگرش و ادبیات فعلی می تواند سال 2020 هم رای مجدد بیاورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطر نشان کرد: ترامپ به مشاورهای کارشناسی توجه نمی کند و بیشترین تعرض ها را به سازمان های بین المللی دارد و به استناد اینکه اپک منافع آمریکا را تامین نمی کند این سازمان را نفی می کند.

گودرزی ادامه داد: ما در گذشته به سازمان ملل خرده می گرفتیم که استقلال و اراده کافی را ندارد و ترامپ نمی خواهد رابطه آمریکا با سازمان ملل رابطه افقی باشد بلکه به دنبال تامین منافع آمریکا در رابطه عمودی است و جامعه جهانی هم در این رابطه واکنش نشان خواهند داد.

ایزدی در خصوص هزینه های تحمیلی آمریکا به سازمان ملل نیز اشاره کرد و گفت: در آمریکا روسای جمهور همواره تلاش داشتند سیاست خارجی را خود در دست داشته باشند و دستگاه قضایی نیز می خواهد استقلال از خود نشان دهد و همواره رییس جمهور در آمریکا محدودیت هایی داشته است و ساختار و نهادهای امنیتی و نظامی آمریکا موضوعات را تعیین می کند.

گودرزی در بخشی از سخنانش در ادامه این بحث بیان کرد: یک نوع فرد گرایی حاکی از روحیه شخص ترامپ است و برخی از مردم عوام آمریکا ترامپ را موفق می دانند و او دچار نخبه گریزی شده و نخبگان عملکرد ترامپ و رفتار او را موجب شکست آمریکا می دانند.

 

اقلیتی در آمریکا تصور دارند که می توانند جمهوری اسلامی را سرنگون کرد

وی با طرح این موضوع که در نظام های مالی بین المللی نیویورک و لندن حرف اول را می زنند، گفت: شانگهای به دنبال آن است که چرخش مالی جهان را تغییر دهد و ترامپ نیز می خواهد با داشتن عنان سیاست خارجی آمریکا قدرت خود را نشان دهد که منجر به انزوای بیشتر آمریکا می شود و جمهوری اسلامی می تواند از این فرار بین المللی برای پیشبرد اهداف خود و اقتصاد خود بهره برداری کند.

ایزدی نیز در این موضوع گفت: آمریکا در حوزه اقتصادی دچار افول نشده و این حوزه با حوزه سیاسی متفاوت است و روحیه ترامپ یک طمعی ایجاد می کند برای مذاکره و آنها آماده دیدار و عکس گرفتن با مقامات ایران را دارند اما آمادگی امتیاز دادن و امتیاز گرفتن را ندارد.

وی تاکید کرد: اقلیتی در آمریکا تصور دارند که می توانند جمهوری اسلامی را سرنگون کرد و این تصور را با فشار بیشتر پیگیری می کنند.

این استاد دانشگاه در مورد نگرانی آمریکایی ها از خروج ایران از برجام اظهار کرد: آنها برنامه داشتند اگر ایران از برجام خارج نشود فشارها را بیشتر کنند و پیرو همین خوشحال می شود که در مورد مذاکره کردن و نکردن هم جدلی پیش بگیرد.

گودررزی به استراترژی مهار آمریکا پرداخت و گفت: صدر این استراتژی براندازی است و تحریم در همین راستاست و تلاش آمریکا در همین مسیر خواهد بود.