دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: گسترش ناامنی و ترور، سیاست دیرینه برخی قدرت ها برای استهلاک ظرفیت های ملی و جایگاه منطقه ای کشورهای اسلامی است و همواره از این ابزار به منظور توجیه دخالت های نظامی، سیاسی و اقتصادی خود بهره جسته اند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان که به منظور شرکت در نخستین نشست گفتگوی امنیتی منطقه ای به تهران سفر کرده است صبح امروز با دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و درباره راهکارهای مشترک مقابله با تهدیدات تروریستی در منطقه و گسترش همکاری ها گفتگو کرد.

علی شمخانی در این دیدار با اشاره به ضرورت توسعه همکاری های گسترده و راهبردی میان ایران و افغانستان و استمرار گفتگوهای امنیتی میان دو کشور، بر دستیابی به راه حل های پایدار در مسیر برقراری امنیت در مرزهای مشترک دو کشور تاکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی مشترکات تاریخی و فرهنگی دو ملت را عامل پیوند و همبستگی عمیق دو کشور همسایه دانست و آن را اصلی ترین عامل بازدارنده در برابر سیاست های تفرقه افکنانه دشمنان برشمرد.

دریابان شمخانی گفت: گسترش ناامنی و ترور، سیاست دیرینه برخی قدرت ها برای استهلاک ظرفیت های ملی و جایگاه منطقه ای کشورهای اسلامی است و همواره از این ابزار به منظور توجیه دخالت های نظامی، سیاسی و اقتصادی خود بهره جسته اند.

وی افزود: امروز تولید و قاچاق مواد مخدر به محل اصلی تامین مالی گروه های تروریستی تبدیل شده است و این موضوع متاسفانه با هدایت برخی کشورهای فرامنطقه ای در طول دوران حضور نظامی خود در افغانستان گسترش یافته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: عدم توجه کافی و تاخیر در اتخاذ راهکارهای مقابله جدی با روند فزاینده تروریسم، به ظهور نسل جدیدی از تهدیدات غیرقابل پیش‌بینی به ویژه در کشور افغانستان منجر خواهد شد.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان با تشکر از ابتکار جمهوری اسلامی ایران در برگزاری این نشست و موفق عنوان کردن آن تاکید کرد: تروریسم یک تهدید مشترک برای همه به شمار می رود و با همکاری کشورهای منطقه می توان آن را شکست داد.

وی با بیان اینکه عزم دولت و ملت افغانستان توسعه روابط صمیمانه با همسایگان به ویژه جمهوری اسلامی ایران است، خواستار ادامه تلاش های جمعی در سطح منطقه برای ایجاد امنیت پایدار در مرزها و کمک به مبارزه با تروریسم و جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر شد.