نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس گفت: مردم نگران آینده خود به ویژه در حوزه اقتصادی بوده و در حال از دست دادن امید به آینده هستند.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: وضعیت اقتصادی فعلی و مشکلات معیشتی بیشترین آسیب را به مردم و به ویژه سه دهک پایین جامعه وارد کرده و امروز مردم از وضعیت اقتصادی کشور نگران و ناراحت هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا در این شرایط دولت سخنگو ندارد و برنامه های خود را برای اصلاح امور اقتصادی با مردم در میان نمی گذارد؟ گفت: یکی از موضوعاتی که همواره در مجلس مورد تاکید قرار داشته و بارها به دولت منتقل کرده ایم، این است که باید این مسائل به صورت شفاف توسط دولت در رسانه ها و به ویژه رسانه ملی مطرح و برنامه ها برای مردم شفاف سازی شود.

نماینده مردم تهران در خانه ملت تصریح کرد: به عنوان نمونه آقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که دولت پنج برنامه برای پساتحریم دارد. اما هیچ توضیحی به مردم داده نمی شود که این بسته ها چیست و چه تاثیری در سرنوشت کشور خواهد داشت.

سیاوشی افزود: بارها به دولت گفته ایم که برنامه ها را با زبان ساده برای مردم توضیح دهید. امروز مردم نگران آینده خود به ویژه در حوزه اقتصادی هستند.

در حال از دست دادن سرمایه بزرگی به نام مردم هستیم

وی بیان داشت: وقتی مردم نگران آینده باشند و اطلاعی هم از وضعیت دقیق نداشته باشند، آسیب جدی به کشور وارد می کند. به عبارتی ما در حال از دست دادن سرمایه بزرگی به نام مردم هستیم.

عضو فراکسیون امید افزود: من فکر می کنم که نظام جمهوری اسلامی سرمایه ای بزرگ تر از مردم ندارد و متاسفانه به دلیل تزلزلی که در سیاست ها و هم در اعلام مواضع داریم، در حال از دست دادن این سرمایه هستیم.

نظر سیاوشی درباره از دست رفت امید در جامعه

سیاوشی در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه عدم صحبت دولت با مردم شاید به این معنی است که اساسا دولت برنامه ای برای اصلاح امور اقتصادی ندارد، گفت: خودشان می گویند که پنج برنامه برای پسا تحریم و مقابله با تحریم ها و اصلاح مدیریت اقتصادی کشور دارند. ولی این برنامه و بسته های پیشنهادی چیست، کسی مطلع نیست.

وی ادامه داد: دولت امروز سخنگو ندارد، آیا افراد دیگری در سازمان برنامه و بودجه نمی تواند این برنامه ها را در رسانه ملی برای مردم تشریح کند؟

در شرایط حساس اقتصادی وزیر اقتصاد نداریم

عضو فراکسیون امید اظهار داشت: ما می گوییم عدم معرفی وزیر اقتصاد و وزیر کار شاید قابل درک باشد، اما آیا در این وزارتخانه ها سرپرست و معاونت نیز نداریم که با مردم صحبت نمی کنند. امروز شورای اقتصاد هم تعطیل است و وزیر اقتصاد هم نداریم.

سیاوشی افزود: مشکلات اگر برای مردم قابل فهم و درک هم باشد که نیست، اینکه ما در حال از دست دادن امید به آینده و حتی امید به فردا هستیم، نگران کننده است. خود من روز گذشته از 6 برابر شدن قیمت یک کالا تنها طی یک هفته شوکه شدم.

نمی توانیم جواب مردم را بدهیم

وی تصریح کرد: زمانی که ما به عنوان نماینده مردم در جامعه حضور پیدا کرده و برای دیدار با آنها به مناطق مختلف می رویم، نمی توانیم پاسخ قانع کننده ای به آنها درباره افزایش قیمت ها بدهیم و اساسا نمی توانیم جواب مردم را بدهیم، چرا که ما نیز شرایط را می بینیم و پاسخی برای آن نداریم.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: در شرایط فعلی باید از مدیران کارآمد و جوان استفاده کنیم. رهبری انقلاب یک فرد 40 ساله را به عنوان نماینده خودشان در دانشگاه ها تعیین می فرمایند و یک جوان را هم برای سازمانی مهم منصوب می کنند. این انتصاب ها پیام مهمی دارد و ما باید از نیروی جوانی برای عبور از شرایط فعلی استفاده کنیم.

سیاوشی ادامه داد: با توجه به اینکه رییس جمهور باید وزرای پیشنهادی برای وزارت اقتصاد و کار معرفی کنند، انتظار داریم دولت مدیران جوان و کارآمد معرفی کند. استفاده از جوانان همواره موفق بوده است. ما تجربه دوران دفاع مقدس را داریم. مگر در دوران دفاع مقدس جوانان از کشور دفاع نکردند؟

پیش بینی سرنوشت دولت دوم حسن روحانی

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پیش بینی می کردید دولت حسن روحانی چنین سرنوشتی داشته باشد؟ گفت: برخی از کارشناسان معتقدند که دولت های اول تدابیر اقتصادی بهتری نسبت به دولت های دوم دارند و اگر وارد رکود شوند، نمی توانند وضعیت را مدیریت کنند.

عضو فراکسیون امید متذکر شد: البته تحریم ها اثرگذاری منفی داشته و نمی توان منکر اثرگذاری آن در وضعیت امروز بود.