یک کارشناس روابط بین الملل گفت: رییس جمهوری که هم اکنون برای حضور در نشست سازمان ملل در آمریکا به سر می برد، باید شخصا در جلسه شورای امنیت شرکت کند.

علی خرم در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری موج، اظهار داشت: بارها گفته ام که به دلیل برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل در حاشیه  هفتاد و سومین مجمع عمومی این سازمان به ریاست دونالد ترامپ، باید حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان نیز در این نشست شرکت کند.

وی افزود: شرکت رییس جمهور در جلسه شورای امنیت سازمان ملل بر اساس قوانین و عرف دیپلماتیک منطقی است و برای آن استدلال های متعددی می توان ذکر کرد.

این دیپلمات سابق تصریح کرد: بر اساس پرتکل های بین المللی زمانی که ریاست جلسه ای بر عهده یک رییس جمهور قرار می گیرد، حتی اگر رییس جمهور کشور مخالف و متخاصم ما باشد، باید فردی در سطح و هم عرض رییس جلسه از سوی ایران در این جلسه حضور یابد.

خرم گفت: اگر ما مقامی پایین تر از رییس جمهور را به این جلسه اعزام کنیم، ممکن است برداشت های مختلفی از این اقدام ایران صورت گیرد. به عنوان نمونه اگر آقای ظریف وزیر خارجه در جلسه فوق شرکت کند، حتی احتمال رفتارهای توهین آمیز به ایشان به دلیل اینکه از نظر سمت و جایگاه هم سطح رییس جلسه نیست، وجود دارد.

وی بیان داشت: بنابراین معتقدم که باید رییس جمهوری در جلسه شورای امنیت به ریاست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا شرکت کند.

نظر علی خرم در مورد نشست شورای امنیت سازمان ملل

ایران دارای استدلال قوی برای دفاع از مواضع خود است

این کارشناس ارشد روابط بین الملل در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه چرا باید در جلسه ای که شاید تبدیل به فرصتی برای محاکمه کشورمان از سوی کشورهای متخاصم شود، شرکت کنیم؟ گفت: این حرف منطقی نیست. چرا که جمهوری اسلامی دارای حرف و استدلال منطقی برای دفاع از مواضع خود است.

خرم گفت: بر اساس آیین نامه ها و قوانین شورای امنیت، اگر موضوعی در مورد کشوری در جلسه شورای امنیت مطرح شود، آن کشور حق دفاع دارد. ما نیز دارای استدلال منطقی هستیم. بنابراین اگر توسط ترامپ و یا هر کشور دیگری علیه ما مطلبی در جلسه شورای امنیت مطرح شود، رییس جمهور این فرصت را دارد تا از مواضع جمهوری اسلامی در همان جلسه به صراحت و قاطعیت دفاع کند.

وی تاکید کرد: بنابراین چرا باید خودمان را از فرصت دفاع از مواضع منطقی جمهوری اسلامی محروم کرده و در این جلسه شرکت نکنیم.

این دیپلمات ارشد سابق در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا برگزاری چنین نشست هایی در گذشته سابقه داشته است؟ گفت: بله. به عنوان نمونه در زمان حمله به هواپیمای مسافربری ایران جلسه ای در شورای امنیت برگزار شد و نماینده ایران نیز حضور داشت و از مواضع جمهوری اسلامی دفاع کرد.

خرم در پایان گفت: موارد متعدد دیگری نیز وجود دارد و امیدواریم در این مورد رییس جمهوری شخصا در جلسه شورای امنیت حضور یافته و قاطعانه از مواضع جمهوری اسلامی ایران دفاع کند.

نظر علی خرم در مورد نشست شورای امنیت سازمان ملل

لازم به توضیح است، برخی از کارشناسان معتقد هستند که حضور حسن روحانی در جلسه ای به ریاست دونالد ترامپ به دلیل رفتارها خصمانه و دشمنی و کینه کاخ سفید نسبت به مواضع انقلاب اسلامی، منطقی نیست.

از سوی دیگر حسن روحانی رئیس‌ جمهوری که برای حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، در بدو ورود به این شهر در جمع خبرنگاران  با بیان اینکه « آمریکایی‌ها از بسیاری از تعهدات بین‌المللی از جمله از تعهدات خود از برجام سر باز زدند» اظهار کرد: مجمع عمومی امسال فرصت است برای اینکه برخی از تخلفات و پشت کردن‌ها به تعهدات بین‌المللی بهتر تبیین شود.

وی با اشاره به جزئیات برنامه‌های خود در نیویورک، خاطر نشان کرد: همچون سال های گذشته در این سفر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت و با سران برخی کشورهای مختلف ملاقات‌هایی خواهم داشت. هدف ما این است که در مجامعی که پیش رو داریم، سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران نسبت به منطقه و جهان را تشریح کنیم.