امام جمعه موقت تهران در شب تاسوعا بیان کرد: هر چه مسئولیت بالاتر وظیفه شناخت حق خطیر تر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی فرد در شب تاسوعای حسینی (ع) با حضور در برنامه رو در رو از شبکه چهار سیما ضمن واکاوی ابعاد سیاسی و اجتماعی نهضت عاشورا، اتفاق های پس از رحلت پیامبر را که امام حسین (ع) را به قیام سوق داد را تشریح و بیان کرد: حادثه عاشورا یکی از رویدادهایی است که با فاصله کمی از رحلت پیامبر اعظم رخ داده و این حادثه عبرت آموز است که امام حسین (ع) پیامبر را در زمان حیات خود درک کرده و غنی از احادیث پیامبر (ص) بودند.

وی افزود: حضرت علی علیه السلام در فرازهایی از خطبه شقشقیه اشاره می کنند که مردم با اصرار با من بیعت کردند و با فاصله کمی از این حادثه عده ای پیمان را شکستند و جنگ جمل اتفاق افتاد و این حوادث درس آموز است و همه باید بر این حوادث اندیشه کنند و در آن زمان سه جبهه شکل گرفت و ریشه این جبهه ها با وجود شکست و باقی ماندن معاویه در اریکه قدرت از میان نرفت.

امام جمعه موقت تهران اظهار کرد: گویا جامعه آمیزه های قرآن و پیامبر اسلام را نشنیده بودند در حالیکه دنیا در نظر آنها بزرگ شد و مسیر حرکت آنها را تغییر داد.

ابوترابی خاطر نشان کرد: یکی از عوامل مهم دنیا گرایی جهل است و چون در جهل زندگی می کنند در گمراهی و ضلالت هم از دنیا می روند.

وی به دفاع امیر مومنان حضرت علی (ع) از خلیفه سوم اشاره و بیان کرد: حضرت علی (ع) حسن و حسین را بارها فرستاد و از خلیفه سوم دفاع کرد و آنها از جهل مردم استفاده کردند و از بستری که جامعه دارد سوء استفاده می کنند و ریشه انحراف جامعه در اینجاست.

امام جمعه موقت تهران در بخشی از سخنانش گفت: توده های مردم باید توجه کنند که اهل حق را بشناسند و در میدان حق قرار گیرند.

حجت الاسلام و المسلمین ابوتربی فرد مورد حادثه عاشورا گفت: ریشه قیام عاشورا شناخت حق و ایستادن در جبهه حق است و در مقابل شناخت باطل و ایستادن در مقابل باطل است و اسلام آمده که انسانها را در کنار حق و رویاروی باطل قرار دهد و سوره مبارکه ولعصر تمام آیات قرآن را در این رابطه در خود گردآوری کرده است.

وی به شاخه های مختلف قیام عاشورا نیز پراخت و ادامه داد: وظیفه این است که حق را بشناسیم و در مسیر حاکمیت حق قدم برداریم و هر کسی در مسئولیت بالاتری است و حق را بهتر می شناسند مسئولیت بسیار خطیری دارند و آنهایی که در اریکه قدرت سیاسی، علمی و اجتماعی هستند مسئولیت بیشتری دارند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر یکی از شاخه های قیام عاشوراست و این مهم سطوح مختلفی دارد و وظیفه همه مسلمانان است و این سیره پیامبر و اهل بیت علیه السلام است و باید برای رشد معروف تلاش کنیم و فطرت انسان او را به این سمت می خواند.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد همچنین خاطر نشان کرد: موضوع خواص اهل حق و خواص اهل باطل دو گروهی که مهم و اثرگذار بودند چرا که خواصی که به باطل پیوستند کسانی بودند که حق را می شناختند و جایگاه علمی در برابر حق داشتند و جایگاه امام حسین (ع) هم بر آنها روشن بوده و ولایت بر حق امیر المومنین بر آنها روشن بود و امامت حسنین بر همگی روشن بود و عمر سعد فکر می کند بین خلافت ری و آخرت کدام را انتخاب کند؟

وی به نفس و غلبه بر علم اشاره و اظهار کرد: نفس، علم را نادیده گرفته و این نادیده گرفتن را توجیه می کند و یک سری از خواص امام حسین را حق می دانستند و یزید را باطل می پنداشتند اما بیعت با امام حسین را هم نپذیرفتند و بصیرت لازم را نداشتند.

امام جمعه موقت تهران در بخشی از سخنان خود در رابطه با شاخه های قیام عاشورا و آسیب شناسی جامعه آن دوران مسلمین پرداخت و گفت: یکی از اهداف عاشورا ساقط شدن حکومت یزید بود و مروان با معاویه تفاوت داشت و فسق او آشکار بود و با این ویژگی ها با یزید بیعت نکرد و معتقد بود که یزید نباید در راس قدرت قرار بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد افزود: اهل بیت آغاز و پایان کار بودند و اهل بیت نبوه و معدن رسالت هستند و مبارزه با یزید از این جهت بود که نماد باطل بود و امر به معروف مصداق حقیقی چون حضرت ابا عبدالله الحسین و یزید به عنوان معروف و منکر را در قیام عاشورا نمایان کرد.

وی در مقایسه جامعه فعلی و دریافت پیام عاشورا در زمان معاصر عنوان کرد: باید از عاشورا درس بگیریم و به سرعت جامعه به سوی صلاح سوق پیدا می کند و می توانیم در تمام حوزه ها از نهضت عاشورا درس بیاموزیم.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: باید با حکومت باطل مبارزه کرد و برای پیشوایی امام عادل تلاش کرد و این درسی است که از عاشورا می گیریم و امام بزرگوار با مرتبه ای برتر از بصیرت سیاسی پیمودند و راه را برای مبارزه سخت و حکومت حق هموار کردند که در راس آن یک فقیه عالم و عادل هموار کردند و به تعبیر مقام معظم رهبری در قیام عاشورا اباعبدالله الحسین علیه السلام راه را برای حکومت، علم و عدل و فقه هموار کردند.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد ادامه داد: مردم سالاری مبتنی بر اراده ملت در سایه نظام سیاسی شایسته دینی محقق شد و در تمام کشورها اقتدار اسلامی مشخص است و اینکه دنیا صف آرایی کرده به دلیل عظمت اسلام است.

وی بیان کرد: ما باید در برابر مشکلات با تکیه بر وحدت همچون دفاع مقدس بیاستیم و تمام شهدا، جانبازان و آزادگان نتیجه همان اتحاد و از خود گذشتگی ناشی از نهضت عاشوراست.

امام جمعه موقت تهران به سیاست های کلی نظام که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ می شود، پرداخت و گفت: نگاه مدیران مقطعی است و نگاه مقام معظم رهبری خلق قدرت است و باید به طور جدی این سیاست ها نقشه راه ما شود.

حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد تصریح کرد: پیمودن راه صلابت هزینه دارد و مردم آماده اند و باید درست مسیر را تبیین کنیم و نگاه به رای و نگاه جناحی و نداشتن نگاه بلند مدت موانع حرکت خواهند بود و اگر در دفاع مقدس نگاه کوتاه مدت داشتیم قطعاً شکست می خوردیم.

وی همچنین بیان کرد: موضوع استقرار نظام سیاسی، زدودن جهالت از جامعه دیگر اهداف والای اباعبدالله الحسین علیه السلام بود و اصلاح امت با بذل خون محقق شد.