یک کارشناس مسائل خاورمیانه در عراق با بیان اینکه انتخاب رییس پارلمان عراق گام مهمی برای آینده بهتر است، گفت: ایران و عراق باید واقعیت های جامعه شیعه این کشور را به درستی درک کنند.

سیف الرضا شهابی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری موج، درباره انتخاب محمد الحلبوسی به عنوان رییس پارلمان عراق اظهار داشت: یکی از مسائلی بسیار مهم در تحولات عراق مسئله انتخاب رییس جمهور و نخست وزیر است.

وی افزود: انتخاب دولت عراق از جمله موراد مناقشه در میان احزاب و ائتلاف های سیاسی این کشور طی ماه های اخیر بوده و به عنوان دغدغه اصلی سیاسی در همسایه ایران مطرح شده است.

این تحلیلگر مسائل بین الملل تصریح کرد: پیش از این پیش بینی می شد که اگر گروه های سیاسی و احزاب عراق در انتخاب رییس پارلمان به یک توافق برسند، این توافق گام مهمی برای رفع اختلافات و رسیدن به اجماع برای انتخاب دولت خواهد بود.

شهابی گفت: شواهد و قرائن در عراق نشان می دهد، انتخاب محمد الحلبوسی که از سوی جریان المحور الوطنی مطرح و پیشنهاد شده، تا حد بسیار زیادی فضا را برای رفع اختلافات سیاسی و رسیدن به نظر واحد در عراق فراهم کرده است.

وی بیان داشت: محمد الحلبوسی متولد استان الانبار بوده و در این همین استان نیز کار اجرایی کرده و به عنوان استاندار الانبار سابقه خوبی دارد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: بنابراین انتخاب رییس پارلمان عراق بعد از چهار ماه، نوید می دهد که در آینده نزدیک دولت و به ویژه نخست وزیر عراق نیز با توافق و اجماع گروه های عراقی انتخاب شود.

شهابی گفت: البته این انتخاب یک مقدمه بوده و باید دید که شرایط به همین روال در عراق پیش می رود و یا اتفاقات تازه ای در کشور همسایه ما رخ خواهد داد.

درس آشوب های بصره به فعالان سیاسی عراق

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری موج مبنی بر اینکه آیا آشوب های جنوب عراق و تحولات بصره موجب شده تا گروه ها و فعالان سیاسی عراق در رابطه با تهدیدهای خارجی هوشیار شوند، گفت: ظاهرا گروه های سیاسی به این هوشیاری رسیده اند که از آرمان خواهی دور شده و به واقعیت های جامعه عراقی بیاندیشند.

این استاد دانشگاه افزود: به همین دلیل امیدواریم که روند فعلی در عراق ادامه یافته و احزاب و ائتلاف های سیاسی در این کشور بر سر مسئله مهم انتخاب نخست وزیر نیز به توافق رسیده و به جای پرداختن به مسائل حداکثری، در انتخاب نخست وزیر به حداقل ها رضایت دهند تا عراق از شرایط فعلی خارج شود.

شهابی در پاسخ به این پرسش که آیا می توان امروز انتخاب فردی را برای ریاست جمهوری و نخست وزیر عراق پیش بینی کرد، گفت: شرایط سیاسی در عراق بسیار پیچیده است و نمی توان امروز پیش بینی دقیقی از آینده داشت. کردها در حال حاضر برهم احمد صالح را برای ریاست جمهوری پیشنهاد داده اند و گروه های دیگر نیز همین کار را می کنند.

وی ادامه داد: اینکه بخواهیم امروز پیش بینی کنیم که کدام فرد رییس جمهور و چه کسی نخست وزیر عراق می شود، اقدام منطقی نیست، اما انتخاب رییس پارلمان را می توان یک گام مهم رو به جلو دانست.

العبادی در حال سنجش شرایط عراق برای ادامه حضور در قدرت است

این کارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه تا چه اندازه ادامه حضور العبادی در قدرت محتمل است، گفت: العبادی خودش می خواهد در قدرت بماند، اما تصور می کنم که در حال سنجش شرایط و بررسی اوضاع است و اگر منافع او لحاظ نشود، از صحنه قدرت عراق خارج می شود.

شهابی همچنین درباره آینده روابط ایران و عراق نیز گفت: حوادثی که در بصره اتفاق افتاد پیام های مهمی داشت. به طور قطع در این حوادث دست عوامل خارجی و تحریکات خارجی دخالت مستقیم داشت، اما این یک واقعیت است که جامعه شیعه در عراق و به ویژه در جنوب این کشور خواسته هایی دارند و دولت های ایران و عراق باید واقعیت ها را بپذیرند.

وی تصریح کرد: یکی از این واقعیت ها وجود اختلاف میان احزاب شیعه است. دولت های ایران و عراق اگر واقعیت های میدانی را به درستی درک کنند، می توانند برای توسعه و پیشرفت روابط گام های خوبی بردارند، اما اگر به واقعیت های میدانی در عراق و به ویژه در جامعه شیعه عراق توجه نشود، ممکن است رخدادهای مانند حوادث بصره تکرار شود.

شعیان عراق ، اهل تسنن را تحریک نکنند

شهابی در پایان متذکر شد: از سوی دیگر شیعیان عراق اگر چه اکثریت پارلمان را در اختیار دارند، اما باید موقعیت اهل تسنن را هم لحاظ کرده و اقدامی انجام ندهند که اهل تسنن در این کشور تحریک شوند. چرا که امروز اتحاد و وحدت در عراق بیش از هر زمان دیگری ضروری است.