بازجویی از آتش زنندگان کنسولگری ایران در بصره حکایت از دخالت عربستان در بصره و فعالیت و خرابکاری افراد آموزش دیده دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، گفتگوی ویژه خبری شنبه شب با محور تحولات منطقه از سوریه تا عراق با حضور سعدالله زارعی کارشناس مسائل غرب آسیا و محمد رضا شیبانی سفیر سابق ایران در سوریه از شبکه دو سیما پخش شد.

محمدرضا شیبانی

محمدرضا شیبانی سفیر سابق ایران در سوریه در ادامه به اظهارات اردغان اشاره کرد و گفت: قاعدتاً مقابله نظامی تلفات بسیاری در ادلب سوریه خواهد داشت و جمهوری اسلامی هم تاکید به خروج تروریست ها از منطقه است و واقعیت راه حل سیاسی موضوعی است که همه باید برای آن تلاش کنند.

وی ادامه داد: موضع اردغان در فشار معارضین با پذیرش یک بند که نیروهای مسلح سلاح های خود را زمین بگذارند ممکن است توسط تروریست ها پذیرفته نشود و لازم است نیروهای تروریستی در داخل و خارج از ادلب توسط هر سه کشور پذیرفته شود.

پرینچک

پرنجیک دبیر کل حزب وطن ترکیه همچنین در ارتباط تلفنی پیرامون میزان موفقیت با اجلاس تهران گفت: این نشست نشست خوبی بود و همه گروه های تروریستی باید خلع سلاح شود و همچنین گروه هایی که به اسم اسلام دست به اسلحه شدند هم باید خلع سلاح شدند و اعلام آتش بس اشتباه است و آتش بس نتایج وخیمی در بر خواهد داشت و دولت سوریه باید در آن کشور حاکم شود و ارتش سوریه قدرت را در دست بگیرد و تمامیت ارضی سوریه را حفظ کند.

وی افزود: امنیت روسیه حتی امنیت چین را هم حفظ خواهد کرد و آمریکا در هر جایی که امنیت برهم می خورد وارد عمل می شود و از راه دور داخل ماجرا می شود و آمریکا می خواهد سوریه بزرگ را تشکیل دهد و کردستان بزرگ را پوشش تشکیل اسراییل بزرگ می کند.

سعدالله زارعی

زارعی در ادامه نسبت به تعرض به کنسولگری ایران در بصره، به موضوعی فراتر از انتخاب نخست وزیر اشاره و تصریح کرد: در داخل گروه های عراقی تمایلاتی بروز و ظهور می کرد که اقداماتی انجام دهند که بوی دخالت خارجی از آن به مشام می رسید و اسنادی وجود دارد که بازداشت شدگان به صراحت از دخالت عربستان اسم بردند و در نقاطی در شمال عراق آموزش دیده بودند.

وی گفت: دفاتر هر دو طیف اصلی در انتخابات نخست وزیری در بصره آتش کشیده شده و آرامش و ثبات منطقه امر ناخوشایندی برای آمریکا و اسراییل است و هدف آنها اختلاف افکنی بین شیعیان بوده است.

در بخشی از این گفتگو سیدموسی علیزاده معاون سفیر ایران در عراق در ارتباط تلفنی بیان کرد: مباحث حوزه افکار عمومی در مورد ارتباط ایران و عراق موضوعی است که به برخی از مسائل و روابط ایران و عراق دامن می زند از جمله برخی از نارضایتی ها در دو سوی منطقه و مسائل کم آبی منطقه که باعث شده که آب شور در بصره بازگردد و آب شیرین کن ها عمل نمی کند و مردم بصره دچار مشکل هستند.

وی در مورد تامین امنیت کنسولگری ایران در بصره گفت: وضع خیلی خراب شده بود و از دو شب قبل عده ای وحشیانه بخش هایی را آتش کشیدند و دولت هم دستور داد تا تیراندازی نشود و در عراق هنوز انسجام امنیتی وجود ندارد و همین باعث شد تا شورش ها گسترش شود.

معاون سفیر ایران در عراق یادآور شد: گذرنامه ویزا و گذرنامه زوار عراقی آتش گرفت و همانطور که می دانید سرکنسولگری کارش صدور ویزاست و کارکنان آسیب ندیدند جز یکی از کارکنان که صدمه دید.

شیبانی در بخشی از این گفتگو به شرایط مشابه در سوریه پرداخت و بیان کرد: آمریکایی ها قطعاً بازی را در سوریه به جمهوری اسلامی ایران باختند و تلاش دارند تا روند حل و فصل سیاسی بحران با محوریت ایران و سوریه را منحرف کنند و یک اقدام واضح آنها خروج غیر قانونی آنها در ادلب است و ما باید هوشیاری لازم را برای تمام مراحل بحران سوریه داشته باشیم.

زارعی در پایان در مورد آینده ادلب اظهار کرد: ارتش سوریه در این عملیات بیش از عملیات های سابق متمرکز است و ارتش در این منطقه متمرکز است که سابق بر این در مناطق مختلف وارد عملیات می شد و این عملیات با محوریت کامل ارتش سوریه در جریان خواهد بود.

وی تصریح کرد: همان ملاحضات انسانی مورد نظر ارتش است و الان برای تخلیه ادلب چند کریدور در جنوب درنظر گرفته شده و از سویی موضوع حمله توام با کمترین زیر ساخت ها به گروه های تروریستی مورد نظر ارتش است .

این تحلیل گر سیاسی به مسائل پس از آزادی ادلب نیز پرداخت و گفت: پس از آنکه ریشه تروریست در ادلب خشکانده شود بهانه حضور نیروهای آمریکایی در منطقه هم از بین خواهد رفت و هنوز زمان مقابله با تروریست ها و عملیات مشخص نشده است.