عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و به ویژه وزارت خارجه نباید نسبت به تعرض به کنسولگری خود در بصره بی تفاوت باشد.

علیرضا رحیمی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: متاسفانه طی روزهای اخیر با اوج گرفتن اعتراضات در عراق و به ویژه بصره، شاهد جسارت و تعرض به کنسولگری ایران در بصره نیز بودیم که باید این موضوع در کمترین زمان ممکن موشکافی شده و مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

وی با اشاره به حمایت های دولت ایران از ملت و دولت و حاکمیت عراق گفت: ما سال ها با رژیم بعث عراق در جنگ بودیم و میلیاردها دلار خسارت به واسطه درگیر شدن در جنگی نابرابر و تحمیلی، متحمل شدیم، اما با سرنگونی رژیم بعث عراق، نخستین کشوری بودیم که در کنار ملت عراق قرار گرفتیم.

نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: متاسفانه در چنین شرایطی شاهد هستیم که عده ای به کنسولگری ایران در بصره جسارت و تعرض می کنند و این امر موضوعی نیست که دولت ایران و به ویژه وزارت خارجه بخواهد از کنار آن بی تفاوت عبور کند.

رحیمی گفت: عمق ماجرا به اندازه ای است که نمی توان به احضار سفیر و اعتراض کتبی اکتفا کرد و باید برای صیانت از حقوق حقه ایران در دیگر کشورها و دفاع از اتباع ایرانی و به ویژه دیپلمات های کشورمان با جدیت وارد میدان شد.

این مسوول افزود: البته منظور این نیست که بخواهیم شرایط را ملتهب کنیم، بلکه معتقدم می توان با اقتدار از مواضع و حقوق ایران دفاع کرد و در کنار آن، وحدت در جهان اسلام و به ویژه وحدت دو کشور ایران و عراق را نیز حفظ کرد.