سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: حمله به کنسولگری ایران در عراق به زودی در کمیسیون مربوطه بررسی می شود.

علی نجفی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: بر اساس تمامی قوانین و مقررات بین المللی، حراست و حفاظت از دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک بر عهده کشور میزبان است و دولت عراق به هیچ عنوان نمی تواند کوتاهی خود را در قبال حمله به کنسولگری ایران در این کشور توجیه کند.

وی افزود: به زودی با احضار وزیر خارجه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، حمله به کنسولگری ایران در بصره را بررسی خواهیم کرد.

نماینده مردم بابل در مجلس تصریح کرد: دولت ایران نیز موظف است تمام تمهیدات لازم برای حفاظت از اتباع ایرانی در دیگر کشورها و به ویژه اماکن دیپلماتیک و دیپلمات ها را فراهم کند و باید بابت حمله به کنسولگری ایران در بصره به مجلس به پاسخگو باشد.

نجفی در پاسخ به این پرسش که آیا اعتراضی به دولت عراق به صورت عملی نشان خواهیم داد، گفت: این کار وظیفه دولت است و ما از دولت و دستگاه سیاست خارجی می خواهیم که با فشار به دولت عراق، موضوع را تا آخر بررسی و بر برخورد قاطع با خاطیان تاکید کنند.