رئیس موسسه دین و دانش گفت: از نظر بنده اوضاع کشور اصلا پیچیده نیست چون منشا آنها مشخص و راه‌حل آن نیز معلوم است اما منافع برخی موجب دستکاری واقعیت و ترویج دروغ موجب محرومیت جامعه از ظرفیت صداقت شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، فرشاد مومنی رئیس موسسه دین و دانش در هفدهمین کنگره حزب مردم سالاری گفت: بسط امید واقع‌بینانه در بالاترین سطح را به اصلاح رابطه مردم و حکومت مربوط دانست و حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را آیینه یکدیگر و بدی شرایط در هر یک از این حوزه‌ها را نشانگر خوب نبودن رابطه حکومت و مردم خواند.

رئیس موسسه دین و دانش با بیان اینکه مناسبات کشور باید مبتنی بر علم و برنامه باشد و فریب مردم نباید در دستور کار قرار داشته باشد، گفت: اگر وضع امروز ایران خوب نیست یعنی کارهایی که باید انجام شود، در دستور کار مسئولان قرار ندارد. کلید ماجرا این است که اساس مناسبات رانتی و دستکاری واقعیت در جریان است. از نظر بنده اوضاع کشور اصلا پیچیده نیست چون منشا آنها مشخص و راه‌حل آن نیز معلوم است اما منافع برخی موجب دستکاری واقعیت و ترویج دروغ موجب محرومیت جامعه از ظرفیت صداقت شده است.

مومنی ادامه داد: غفلت نابخشودنی از افزایش نابرابری‌های ناموجه در ایران باید خیلی جدی گرفته شود؛ چون مدعی دین‌داری و انقلابی‌گری هستیم. شعارمان در انقلاب، اعتراض به ظلم بود اما امروز گرفتار روابط رانتی شده‌ایم. این نابرابری‌ها، به گسترش فساد دامن زده است و البته بحران‌های کشور با شکل‌گیری روابط حذفی تشدید شده است.

وی ادامه داد: برخی حذف، خشونت و نفی همکاری را حتی با قصد قربت انجام می‌دهند. راه‌حل مواجهه با این قضیه این است که احزاب، دانشگاه‌ها و رسانه‌ها تلاش کنند به نظام دیده‌بانی از واقعیت دسترسی پیدا کنیم. رانت‌خواران به صغیر و کبیر رحم نمی‌کنند و اهمیتی نمی‌دهند بلکه فقط در فکر تامین منافع خودشان هستند.

رئیس موسسه دین و دانش ادامه داد: درخصوص ۱۳۳۹ کالای تحریمی که اخیرا از آن نام برده شده است، مطالعاتی انجام دادیم. از این تعداد کالا ۵۰۳ قلم کلا همواره در تاریخ انقلاب اسلامی تحریم بوده است و ۱۶۸ قلم کالای دیگر نیز وارداتش از یک تا ۱۰ دلار بوده است. بنده نمی‌دانم افرادی که این مسئله را مطرح کرده‌اند، در پس این موضوع، چه اهدافی را دنبال می‌کنند. اما این را می‌دانم که برای وارونه نمایی و دستکاری واقعیت‌ها و دروغگویی برای کسب رانت باید چاره‌ای اندیشیده شود.

مومنی با اعلام آماری گفت: طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ کسری بودجه خانواده‌های ایرانی ۴.۵ برابر شد. برای رشد و بقای کشور باید برای جلوگیری از نابودی ۱.۱ میلیون فرصت شغلی که در آستانه نابودی قرار دارد، فکری اساسی شود. در حالی که شمار تحصیلکردگان‌مان به ۱۳ میلیون نفر افزایش یافته است، اما جمعیت بیکاران تحصیلکرده نیز دو برابر جمعیت بیکاران کشور است و این یعنی در ایران هر قدر داناتر باشی فرصت‌های شغلی کمتری نصیبت می‌شود.

به گفته وی، برای برون رفت از وضعیت موجود نباید لکنت زبان داشت و همچنین نباید پدیده خودسانسوری به طرز فاجعه‌باری در گزارش‌های رسمی راه بیفتد.

رئیس موسسه دین و دانش با ابراز تردید گفت: نمی‌دانم چه اراده‌ای در کار است که در دولت و مجلس اصرار بر حل و فصل جزیره‌ای امور است. در دوره بی‌برنامگی است که کارگران کارخانجات و واحدهای تولیدی ماه‌ها حقوق نمی‌گیرند و وقتی هم اعتراض می‌کنند، کتک می‌خورند اما رانت‌جویان و رانت‌خواران که ۳۵ هزار میلیارد تومان از منابع موسسات مالی و  اعتباری را بالا کشیده‌اند، با گردن گرفتن مسئولیت بازپرداخت سپرده‌های مردم توسط دولت، تشویق می‌شوند.

مومنی خواستار تدوین برنامه ملی مبارزه با فساد شد و افزود: برخورد بی‌برنامه با فساد مطلقا اثر اجتماعی ندارد.

وی همچنین از انتشار دومین نامه اقتصاددانان در آینده نزدیک به دلیل آنچه که آدرس غلط درباره بحران ارزی عنوان کرد، خبر داد.