وزیر دفاع با اشاره به افتتاح پتروشیمی های مرجان، پردیس و دماوند گفت: همه محصولات تولیدی این پتروشیمی ها علاوه بر تامین نیاز داخلی، قابلیت صادرات و ارزآوری قابل توجه دارند.

به گزارش خبرگزاری موج، امیر سرتیپ حاتمی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح سه پروژه بزرگ پتروشیمی مرجان، پردیس و دماوند که با حضور رئیس جمهور در منطقه پارس جنوبی، بهره برداری از این سه پروژه بزرگ را نمادی از اقتصاد مقاومتی، هوشمندی، بلوغ و انسجام مدیریتی در پایان دهه چهارم عمر انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: در شرایطی که با تحریم، عناد، خصومت و کارشکنی دشمنان جمهوری اسلامی مواجه ایم، با تحقق اقتصاد مقاومتی شاهد به بار نشستن واحدهای بزرگ سرمایه گذاری تولیدی و اقتصادی کشور در این منطقه هستیم.

وی با اشاره به بازدید رییس جمهور از این سه پروژه بزرگ پتروشیمی افزود: پتروشیمی های مرجان، پردیس و دماوند که امروز به بهره برداری کامل رسید بخشی از دارایی کشور را که با ارزش کمی به صورت خام فروخته می شد تبدیل به محصولات با ارزش می کند.

امیر حاتمی با بیان اینکه پتروشیمی مرجان با ظرفیت تولید ۱/۶۵۰/۰۰۰ تن متانول و پتروشیمی پردیس و دماوند با ظرفیت تولید ۱/۰۸۰/۰۰۰ تن اوره برای پشتیبانی برق، آب و بخار در ۲۴ واحد پتروشیمی طراحی شده است، گفت: پتروشیمی پردیس ظرفیت تولید ۶۸۰/۰۰۰ تن آمونیاک را دارد که بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه این پروژه های بزرگ تنها با ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده که تنها ۱۵ درصد آن سرمایه گذاری مسقیم است، افزود: ۸۵ درصد مابقی سرمایه آن از بازار سرمایه و فاینانس خارجی تامین شد که در کنار تولید این محصولات با ارزش، موجب اشتغالزایی ۱۲۰۰ نفر مستقیم و تعداد قابل توجهی اشتغال غیر مستقیم شده است.

وزیر دفاع با اشاره به اینکه محصولات تولیدی این پتروشیمی ها علاوه بر تامین نیاز داخلی، قابلیت صادرات و ارزآوری دارند، اضافه کرد: بهره برداری از این پروژه ها یک گام بلند عملی برای مقاوم کردن اقتصاد کشور در مقابل تهدیدات خارجی است که نماد بلوغ مدیریتی محسوب می شود.

وی به بار نشستن این پروژه های عظیم را در سایه همکاری بسیار صمیمانه وزارت نفت، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح و بخش خصوصی اعلام کرد و ادامه داد: مدیران صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح توانسته اند با اتصال حلقه هایی مثل سرمایه، نام و اعتبار صندوق بازنشستگی به سیاست های نفت و گاز، ظرفیت های خام، فنی و صنعتی داخلی و خارجی کشور و تجارب مدیریتی خود، سه پروژه بزرگ و افتخارآمیز "مرجان، پردیس و دماوند" را به مرحله اجرا درآورند.

امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

امیر حاتمی با بیان اینکه برای اجرای این پروژه های مهم و کلیدی اقتصادی مانند عملیات های دفاع مقدس شبانه روزی تلاش شده است، خاطرنشان کرد: در چهلمین سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توانسته ایم روحیه جهادی، کار و مدیریت جهادی را نه فقط در عرصه دفاع، بلکه در عرصه اقتصادی عینیت ببخشیم که به نوبه خودم از تمام کسانی که در این طرح ها تلاش کرده اند صمیمانه تشکر می کنم.

وی افتتاح این پروژه ها را نماد هوشمندی مدیریتی و اقتصادی دانست و ادامه داد: مدیران صندوق های بازنشستگی نیروهای مسلح توانسته اند به عنوان یک نهاد عمومی و غیر دولتی منافع خودشان که از زحمتکش ترین اقشار جامعه ایران اسلامی هستند را با منافع و سیاست های کشور به درستی گره بزنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح طبق قانون وظیفه و مسئولیت حفظ ارزش پول و سرمایه صندوق بازنشستگی را برای پرداخت حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح به عهده دارد، اظهار داشت: مدیران صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح توانسته اند منافع این صندوق را در یکی از بهترین و سودآورترین حوزه های کسب و کار کشور سرمایه گذاری کنند و این همان کاری است که صندوق های بازنشستگی در تمامی کشورهای پیشرفته انجام می دهند.

امیر حاتمی با بیان اینکه صندوق ها باید با تلاش شبانه روزی بر منافع خود تکیه کرده و کمترین فشار را بر بودجه عمومی کشور وارد کنند، تصریح کرد: این صندوق ها در عین حال باید خدمات پایداری را به اعضای خود ارائه کنند.

وی با اشاره به غفلت هایی که در یک دوره نسبت به صندوق بازنشستگی اتفاق افتاد، گفت: رسیدن به نقطه اوج و پایداری مستلزم تلاش مستمر مدیران صندوق ها و حمایت های بیشتر دولت از آنان است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه دشمنان جمهوری اسلامی تلاش دارند از استمرار سرمایه گذاری در کشور ممانعت کنند، گفت: مدیران صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح آماده اند یکی از پاک ترین سرمایه های موجود در کشور را که متعلق به نسل بازنشستگان شریف و عزیز نیروهای مسلح است در ضروری ترین بخش های اقتصادی کشور که البته منافع بلند مدت صندوق را هم تامین کند سرمایه گذاری کنند. بدین منظور از ریاست محترم جمهور استدعا دارند تصمیم گیران اقتصادی در کشور ترتیبی اتخاذ کنند تا آنها هم بتوانند سهام این پتروشیمی ها که امروز افتتاح شد با قیمت واقعی و جذاب در بازار بورس و سرمایه بفروشند تا طرح های بزرگ دیگرشان را به اتمام برسانند.

امیر حاتمی با بیان اینکه تاکید صندوق های بازنشستگی بر این است که جذاب شدن قیمت سهام پتروشیمی که تقریبا نیمی از بازار بورس و سرمایه را تشکیل می دهد می تواند آثار مهمی در شرایط امروز اقتصادی داشته باشد، گفت: این کار سبب مدیریت نقدینگی می شود و از طرف دیگر با برگشت این سرمایه به عرصه سرمایه گذاری جدید و تولید، موجب اشتغال و رونق صادرات و ارزآوری خواهد شد.

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور در ممانعت از خام فروشی نفت خاطرنشان کرد: صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح آماده همه نوع همکاری و اجرای طرح های وزارت نفت است چرا که آن را برای صندوق بسیار سودآور و برای کشور و منافع ملی ضروری می داند.  

امیر حاتمی خطاب به بازنشستگان گفت: بازنشستگان عزیز بدانند دغدغه دائمی فرماندهی معظم کل قوا و ریاست محترم جمهور و همه دولتمردان و خدمتگزاران کشور رفع دل مشغولی های این گروه عزیز و شریف و خانواده های محترم آنان است و در این راستا از هیچ کوشش و تلاشی فروگذار نخواهد شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پایان از تلاش های تمام وزرای سابق دفاع و مدیران عزیز و پر تلاشی که برای این طرح ها زحمت کشیده اند تقدیر و تشکر کرد.