رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بیش از ایران، اروپایی ها باید نگران برجام باشند گفت: حفظ برجام برای اروپایی ها ضروری است.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: مذاکرات برجام یک توافق میان ایران و شش کشور اروپایی و آمریکایی است که مدعی بودند به نمایندگی از جهان با ایران پشت میز مذاکره نشسته و به توافق نهایی تا آخر پایبند خواهند بود.

وی افزود: اما همه دیدیم که آمریکایی ها مدت زیادی تحمل نکرده و با وجود بدعهدی های بسیار و عدم پایبندی به توافقات انجام شده، در نهایت به صورت یک طرفه از برجام خارج شدند.

این کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد: حال این پرسش مطرح می شود که ایران در قبال برجام باید چه رویکردی را در پیش گیرد که پاسخ به این پرسش از نظری ساده است و ما باید با قدرت در مواضع خود ایستادگی کنیم.

فلاحت پیشه گفت: می توان برجام را بدون آمریکایی ها ادامه داد، به شرط آنکه اروپایی ها آمادگی لازم برای مقابله با کاخ سفید را داشته باشند.

نظر فلاحت پیشه در خصوص برجام

وی افزود: در حال حاضر بیش از ایران، باید اروپایی ها نگران حفظ برجام باشند، چرا که از بین رفتن این توافق، بار دیگر اروپا را تحت تسلط آمریکایی ها قرار می دهد و سران کاخ سفید می توانند ادعا کنند که اروپا همچنان دنباله رو آمریکا است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: به همین دلیل حفظ برجام برای اروپایی ها ضروری است و اگر این توافق از بین برود، از این پس هر کشوری که با اروپایی ها بخواهد وارد معامله و یا مذاکره شود، می گوید باید ابتدا با آمریکا هماهنگ بود و اروپا به تنهایی توان ایستادگی بر تعهد خود را ندارد.

فلاحت پیشه در پاسخ به این پرسش که آیا کشورهای اروپایی برجام را ادامه خواهند داد، گفت: برای ما دیگر فرقی ندارد، چرا که شرایط به قبل از برجام بازگشته و حال اروپایی ها باید تلاش کنند تا شرایط را تغییر دهند.

وی اظهار داشت: اگر اروپا خواستار تداوم برجام است، باید از ایران در برابر تحریم ها حمایت کند و اگر توان این کار را ندارد، می تواند این موضوع را صریح اعلام کند.

این نماینده مجلس در پایان گفت: ایران آمادگی لازم برای هر تغییری را پیدا کرده و می توانیم در مقابل اقدامات اتحادیه اروپا و کشورهای عضو 5 + 1 واکنش لازم را نشان دهیم.