سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه نقدینگی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حدود چهار برابر رشد کرده است، گفت: وضعیت امروز بازار سکه و ارز، نتیجه همین رشد نقدینگی است.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز 4 شهریور و در موافقت با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی با انتقاد از عدم اجرای دقیق برنامه ششم توسعه و برخی اسناد بالادستی، خطاب به وزیر اقتصاد گفت: اگر برنامه ششم را درست اجرا کرده‌اید، با آمار و به صورت شفاف بگویید که میزان تحقق اهداف برنامه چقدر بوده است.

وی با اشاره به سه برابر شدن نقدینگی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، ادامه داد: میزان نقدینگی در ابتدای دولت یازدهم ۳۵۰ هزار میلیارد تومان بوده اما در سال ۹۵ با رشد سه برابری به ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان و در آخر سال ۹۶ با رشد چهار برابری به ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

نوروزی تصریح کرد: اگر در کشوری نقدینگی به مرز ۱.۵ برابر رشد برسد، به معنی ورشکستگی است؛ برای ما حدود چهار برابر رشد نقدینگی اتفاق افتاده؛ یعنی ارزش دارایی مردم هم چهار برابر کمتر شده است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وقتی چنین می‌شود سرمایه مردم به سمت دلار و سکه می‌رود و وضعیت امروز در بازار سکه و ارز پیش می‌آید.

آقای کرباسیان، شما مسئول گمرکات کشور هستید

وی همچنین با انتقاد از عدم مدیریت درست گمرکات کشور و افزایش قاچاق گفت: بزرگترین مشکل در مبارزه با قاچاق، عدم تمکین گمرک به قانون تبادل اطلاعات است؛ آقای کرباسیان، شما مسئول گمرکات کشور هستید.

نوروزی افزود: در سه ماهه اول امسال ۶۰۰۰ میلیارد تومان به مسافران خارجی پول داده‌اید؛ در این مدت چقدر به بخش‌های تولیدی و صنعتی کمک کرده و تسهیلات داده‌اید؟