نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که یک روز مدعی بودند به هیچ عنوان چینی ها در دریای عمان ماهی گیری نمی کنند، امروز باید به مردم پاسخگو باشند.

عبدالغفور ایران نژاد در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: سال ها بود که ماهی گیران بومی ساکن حاشیه دریای عمان به نمایندگان اعتراض می کردند که کشتی های صنعتی و بزرگ ماهی گیری در دریای عمان مشغول به صید هستند و این اقدام مانع بزرگی بر سر راه امرار معاش آنها است.

وی افزود: این موضوع بارها مورد پیگیری قرار گرفت و عده ای از مسوولان و دستگاه های مرتبط به طور مداوم می گفتند که صیادان چینی و یا هیچ کشور خارجی در دریای عمان با مجوز ایران ماهی گیری نمی کند و از اساس موضوع را انکار می کردند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: حتی برخی از ماهی گیران بومی عکس هایی از کشتی های چینی حاضر در دریای عمان را به ما نشان می دادند و زمانی که این عکس ها را به مسوولان ارائه می کردیم، می گفتند حتما کشتی ها تحت اجاره فرد ایرانی است و کارگرانش چینی هستند.

ایران نژاد گفت: حال این روزها آقای حسن زاده معاون سازمان بنادر و دریانوردی به صراحت گفته است که اجازه ماهی گیری به صیادان چینی در دریای عمان به صورت بلند مدت داده شده است و این اظهارات جای تعجب بسیار دارد.

وی بیان داشت: کسانی که مدام می گفتند صیادان چینی در دریای عمان حضور ندارند و مدعی بودند که اظهارات ماهی گیران بومی غیر واقعی است، امروز باید به مردم پاسخ دهند.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: یک روز می بینیم به دلیل نبود مدیریت صحیح بندر چابهار از بنادر مشابه در حاشیه دریای خزر عقب می افتد و هیچ کس پاسخگو نیست و روز دیگر کشتی های صنعتی و پیشرفته یک کشور خارجی در آب های ایران ماهی گیری می کنند.

ایران نژاد افزود: حضور صیادان چینی در دریای عمان موجب بیکاری صدها ماهی گیر بومی شده و این افراد تنها از طریق دریا امرار معاش می کردند و امروز بیکار شده اند.

وی تصریح کرد: مجلس به طور قطع به موضوع حضور صیادان چینی در دریای عمان ورود پیدا کرده و از مسوولان درباره علت صدور مجوز برای خارجی ها در این منطقه پاسخ خواهد خواست.