عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ممنوعیت مذاکره ایران و آمریکا که فرمان آن را رهبری معظم انقلاب صادر فرمودند، بر اساس واقعیت های موجود انجام شده است.

احمد شوهانی در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: ما در طور چهل سال اخیر در چند نوبت تجربه مذاکره با آمریکایی ها را داریم که مهمترین و ملموس ترین آن مربوط به مذاکرات برجام است و امروز همه جهان سرنوشت و سرانجام این مذاکره را می بینند.

وی افزود: در مسئله برجام نه تنها ایران و آمریکا که پنج قدرت بزرگ جهانی نیز حضور داشتند و همه این کشورها، از دولت آمریکا پای معاهده را  امضا کردند. اما امروز همه می بینیم که دونالد ترامپ بدون هیچ دلیل و منطقی، قرارداد برجام را که به امضای 7 کشور رسیده است را نادیده گرفته و زیر قول و عهد و پیمان ها می زند.

این تحیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: پیش بینی شرایط فوق چندان سخت نبود و بسیاری می دانستند که آمریکایی ها هرگز بر عهد و پیمان خود استوار نخواهند بود و هرگاه منافع نامشروع این کشور اقتضا کند، بدعهدی و بدقولی می کنند.

شوهانی گفت: در زمان مذاکره برجام نیز رهبری معظم انقلاب بارها فرمودند که من به این مذاکره و نتیجه آن اعتمادی ندارم، اما متاسفانه عده ای مدام اصرار کردند و امروز نیز خودشان نتیجه اصرارها را دیده اند.

وی در پاسخ به این پرسش که نتیجه تنش های میان تهران و واشنگتن پس از فرمان صریح رهبری عظیم الشان انقلاب اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: به طور قطع آمریکایی ها بر توطئه ها و تهدیدها و تحریم های خود علیه ملت ایران اضافه خواهند کرد و این کار آنها نیز چندان عجیب نیست و چهل سال است که به رفتارهای سران کاخ سفید عادت کرده ایم.

شوهانی نماینده مجلس

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: مهم این است که ما در داخل کشور چگونه رفتار کنیم و به طور قطع با وحدت و اتحاد و بهره مندی از مدیریت صحیح در عرصه سیاسی و به ویژه مدیریت کارآمد در عرصه اقتصادی می توانیم مشکلات را برطرف کنیم.

شوهانی در ادامه با اشاره برخی اظهار نظرها در داخل کشور مبنی بر انجام مذاکره با آمریکا گفت: در حال حاضر بسیاری در داخل کشور قبول کرده اند که مذاکره با آمریکا هیچ فایده ای ندارد و آن دسته معدودی هم که هنوز به نتیجه نرسیده اند، باید بدانند که فرمان رهبری معظم انقلاب اسلامی بر اساس واقعیت های موجود صادر شده و اگر کوچک ترین امیدی خوش قولی آمریکایی ها وجود داشت، معظم له این فرمان را صادر نمی فرمودند.