وزیر کشور با تاکید بر رونق مشارکت سازمان های مردم نهاد گفت: ضرورت این مشارکت باید توسط مردم و دولت احساس شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، عبدالرضا رحمانی فضلی به مناسبت روز سازمان های مردمی در جمع فعالان سازمان های مردمی اظهار کرد: واقعیت این است که در امر سمن ها بر اساس فلسفه و ذات به حکم اینکه انسان اجتماعی است، رابطه برای انسان امری حیاتی است و آنچه عالم هستی را در تداوم و استمرار پیش می‌برد، ربط و روابط است.

وزیر کشور به ارتباط کمال طلبی انسان با خدا اشاره کرد و ادامه داد: ارتباطی که انسان با خود دارد موجب شناخت از خود است و ارتباط با طبیعت نیز موجب ادامه حیات آدمی است و نیاز تعیین کننده این نوع ارتباط است و روابط اجتماعی از دیگر انواع ارتباط انسان است.

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: در حوزه روابط اجتماعی تنوع و گستردگی بسیاری وجود دارد البته ارتباط انسان با خالق و طبیعت ارتباطی لایتناهی است و هر روز ابعاد جدیدی از طبیعت جلوه گری می کند و شناخت انسان از خود نیز با توسعه ارتباط انسان با خود کامل می شود.

وی به احزاب به عنوان دیگر وجوه ارتباط اجتماعی پرداخت و ادامه داد: جامعه به ساز و کارهایی رسیده که مردم مشارکت کنند و تصمیم گیر باشند چرا که هیئت حاکمه نیاز به تبادل ارتباطات دارد و در احزاب این تبادل ها تبلور دارد.

وزیر کشور ارتباط و تکیه به مردم را ضروری خواند و یادآور شد: تقاضای ما این است که احزاب برای اداره کشور برنامه داشته باشند و ظرف ۴۰ سال برنامه ۲۰۰ ساله ارائه کنند.

رحمانی فضلی به اختیارات و امکانات حکومت و احزاب پرداخت و یادآور شد: حد خودمان را در مورد احزاب شناسایی کنیم و کاستی همکاری و به کارگیری از ظرفیت تشکل ها و احزاب به دلیل عقب افتادگی است و وظیفه دولت است که مشارکت تشکل ها را توسعه دهد؛ در کجای دنیا همه امور را حاکمیت در دست دارد و اجرا می کند.

وی به تسهیل صدور مجوز تشکل های مردمی از سوی وزارت کشور اشاره و بیان کرد: با تسهیل صدور و تمدید مجوزها زمینه حضور سمن ها در فعالیت های اجتماعی را ارتقا دادیم و توانمندی تشکل ها بر عهده خودشان است و لازم است سازمان های مردم نهاد نیاز فعالیت و مشارکت خود در جامعه را ایجاد و بستر آن را فراهم کنند تا به نوعی مطالب عمومی شود.

وزیر کشور به ضعف مدیریت در حال جلب مشارکت مردم انتقاد و اظهار کرد: در زلزله کرمانشاه ضعف مدیریت کمک مردم در حوادث مشهود بود و کمک های به طور درست توزیع نشد و به زلزله زدگان نرسید و لازم است با پیش بینی های لازم امکانات ضروری ۲۰ درصد جمعیت روستاها در حوادث، پیش از وقوع در آنجا موجود باشد.

رحمانی فضلی افزود: از ابتدای امسال بالغ بر ۲۰ درگیری در سطح کشور در حوزه کمبود آب داشتیم و لازم است فرهنگ و الگوهای استفاده از منابع طبیعی توسط مردم اتفاق بیفتد و در دولت همه به  افزایش مشارکت سمن ها اعتقاد دارند و رابطه با مردم نهادها باید بر اساس نیاز باشد و این نیاز از سوی دولت و مردم احساس شود و لازم است فرهنگسازی نقطه آغاز سازمان های مردم نهاد باشد.

ورود 600 هزار تبعه افغان غیرقانونی به کشور

وی به جمع آوری ۷۲۰ هزار تبعه افغان در سراسر کشور در سال گذشته اشاره و عنوان کرد: با این وجود از سوی مرزها ۶۰۰ هزار تبعه افغانی غیر مجاز وارد کشور شدند و این موارد به دلیل مشکلات عدیده در کشور افغانستان است و ما این موارد را ساماندهی می‌کنیم.