معاون اجتماعی وزیر کشور اظهار کرد: باید از مشارکت سازمان های مردم نهاد در تمام ارکان حکمرانی استفاده کرد و این بزرگترین دستاورد است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، نشست مشترک وزیر کشور با فعالین سازمان های مردم نهاد صبح امروز در تالار پیامبر اعظم وزارت کشور آغاز به کار کرد.

کمال اکبری معاون مشارکت های مردمی وزارت کشور از حمایت ۶۰۰ طرح در حوزه اجتماعی خبر داد و افزود: بیش از ۵۰ درصد اعتبار مشارکت های مردمی به سازمان های مردم نهاد تخصیص داده شد و شیوه نامه سازمان های مردم نهاد در دست تهیه است تا در امور اداری حقوق شهروندی مشارکت داشته باشند و به این منظور در اواخر سال انتخابات هیات نظارت برگزار می شود.

وی گفت: مسائل و مشکلات ثبت موسسات مردم نهاد را تسهیل کردیم و مالیات آنها با حضور مسئولین مربوطه روشنگری شد و دغدغه فعالان اجتماعی را با تلاش و پیگیری در حد امکان رفع و رجوع کردیم و نسبت به صدور پروانه ها و تمدید آنها اقدامات خوبی انجام شد.

اکبری به آمادگی سازمان های مردم نهاد در زمان بحران اشاره و بیان کرد: بیش از ۱۸۰ هزار نفر ساعت آموزش دیدند تا ۳ هزار سازمان مردم نهاد را آموزش دهند و در این رابطه ۷ کارگروه متنوع برای سازمان های مردم نهاد برگزار کردیم و مشارکت بالایی داشتند.

تقی رستم وندی معاون اجتماعی وزیر کشور نیز در ادامه این نشست بیان کرد: برخی از نشست ها تشریفاتی است همچنین که می تواند از سر دغدغه باشد و ما انگیزه تشریفاتی در برگزاری این نشست نداشتیم و این نشست را با اراده قوی برای شکل دادن به گفت و گو و ارتباطی پویا و دائمی با سازمان های مردم نهاد است و از سال گذشته تا کنون در این ارتباط پیشرفت نسلی خوبی داشتیم.

وی گفت: در حوزه حکمرانی با چهار حوزه برنامه ریزی، سیاستگزاری و اقدام و عمل همچنان بخش های مهمی وجود دارد که مشارکت سازمان های مردم نهاد در آنها وجود ندارد.

معاون اجتماعی وزیر کشور خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم از ظرفیت های بالقوه و بالفعل تشکل های اجتماعی استفاده کنیم این بزرگترین دستاورد است.

در ادامه این نشست فعالان سازمان های مردم نهاد به بیان مسائل خود و پیشنهادهای جدید برای توسعه همکاری و مشارکت سازمان نهاد پرداختند و با انتقاد از برخی کاستی ها در تصویب قانون سازمان های مردم نهاد از تعلل در ابزارهای نظارتی گله کردند و بر فرصت های موجود در همکاری با تشکل های مردمی با اشاره به قابلیت های موجود تاکید کردند.